Almanya Düsseldorf Din Ataşeliği Bölgesi'nde nitelikli Kur'an eğitimi önündeki problemler ve çözüm yolları
Problems and solutions for qualified Quran education in Düsseldorf Religious Attachment Region, German
  1. Tez No: 845335
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezimiz de din eğitiminin bir parçası olan“Nitelikli Kur'an Eğitimi önündeki engeller ve çözüm yolları Almanya Düsseldorf Din Ataşelik Bölgesi özelinde ele alınmış olup, nitelikli Kur'an okuyuşunu gerçekleştirmek için uygulanması gereken metot nasıl olmalıdır?”sorusunun cevabı aranmıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde nitelikli Kur'an tilavetini oluşturan kavramlar üzerinde durulmuştur. Bu kavramlar Kur'an-ı Kerim'in nasıl bir kitap olduğunu, nasıl okunup, nasıl anlaşılması gerektiğini de öğreten ana kavramlar olması münasebetiyle de Kur'an ın kendini tarif etmesi açısından da önem arz etmektedir. Bununla birlikte Kur'an-ı Kerim ayetlerinin ve surelerinin Mekke de inen ayet ve sureler, Medine de inen ayet ve sureler olarak tasnif edildiğini görmekteyiz. Bu tasnifte, inen ayet ve surelerin toplum sosyolojisi ve şartlarıyla ne kadar ilintili olduğu anlaşılmaktadır. Bundan dolayı tezimizin ikinci bölümün de ise, Almanya ve sosyal şartları incelenmiş olup, Alman anayasasında din eğitimi, Müslüman Almanların diğer Müslümanlarla ilişkileri, Almanya'da yaşayan Müslüman Türklerin sosyolojisi DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) in incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Düsseldorf'taki Türk ve diğer Müslümanların dini ve Kur'an faaliyetleri, Kur'an faaliyetlerindeki nitelik olgusunu engelleyen faktörler ve çözüm yolları zikredilmiştir. Ulaşılan sonuçların zikredilmesiyle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“the obstacles and solutions to qualified Qur'anic education are discussed in the specific case of the Düsseldorf Religious Attaché Office in Germany, and the answer to the question of how the method should be followed to realize qualified Qur'anic recitation be?”is sought. The thesis consists of three parts. In the first part, the concepts that make up the qualified recitation of the Qur'an are discussed and emphasized. Since these concepts are the main concepts that teach what kind of a book the Qur'an is, how it should be read and understood, they are also important in terms of describing the Qur'an itself. However, we see that the verses and surahs of the Holy Quran are classified as verses and surahs revealed in Mecca and verses and surahs revealed in Medina. From this classification, it is understood how related the verses and surahs are to the sociology and conditions of the society. Therefore, in the second part of our thesis, Germany and its social conditions are examined, religious education in the German constitution, the relations of Muslim Germans with other Muslims, and the sociology of Muslim Turks living in Germany are examined in DiTiB (Religious Affairs Turkish Islamic Union). In the third part, the religious and Qur'anic activities of Turkish and other Muslims in Düsseldorf, the factors that prevent the quality phenomenon in Qur'anic activities and solutions are mentioned. The study was completed by mentioning the results achieved.