Varolmayan Ayşe'nin Muhteşem Maceraları isimli oyunun solo performans olarak yorumlanması
Interpretation of non-Existing Ayşe's Amazing Adventures as a solo performance
- Tez No: 845336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'nda, Ülker Topdemir tarafından“Var Olmayan Ayşe'nin Muhteşem Maceraları”isimli oyun incelenmiştir. Oyunun yazarı Zeynep Kaçar'ın o dönemdeki siyasal ve toplumsal ortam sonucunda kadınların toplumdaki yeri ve yaşantısına olan perspektifi ele alınmıştır. Kadınların yaşam kronolojisi, okula başlamalarından evlenme süreçlerine, çocuk sahibi olmalarından iş hayatlarına yani kısacası doğumdan ölüme kadar yaşadıkları, erkeklerin kadınların hayatındaki yerleri, kadınların hayattaki amaçları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Feminist tiyatronun öncülerinden olan Zeynep Kaçar'ın kendine has dili ve anlatımı ile zenginleşen tiyatromuz anlamaya ve anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamız metnin değerlendirilmesi, hikâye anlatıcılığının dalları, rol ve karakter analizi, dramaturji çalışmaları ve sahne detaylarının anlatımını içermektedir. Söz konusu solo performans seyirciye açık olarak sergilenmeyecektir. Tez çalışmamız için tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Progressive Acting Master's Program, Ülker Topdemir is presenting the play“ Interpretation Of Non-Existing Ayşe's Amazing Adventures As A Solo Performance”. The perspective of Zeynep Kaçar, the author of the play, on the place and life of women in society as a result of the political and social environment of that period is discussed. The chronology of women's life, from starting school to marriage, having a child, their work life, in short, from birth to death, the place of women in the household, the details of women's lives are explained in a way. Our theater, which is enriched with the unique language and expression of Zeynep Kaçar, one of the pioneers of feminist theatre, has been tried to be understood and explained. The evaluation of the content of our work includes the branches of storytelling, role and character analysis, dramaturgy studies and the narration of scene details. The solo performance in question will not be open to the audience. It was designed for our thesis work.