Müşâkele sanatı ve Kur'ân meâllerine yansıması
The art of musâkele and its reflection on the meals of the Qur'an
- Tez No: 845369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HIZIR YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Belâgat; zamanı, mekânı ve muhatabı dikkate alarak etkili ifadelerle meramı açıkça ifade etme sanatıdır. Meânî, beyân ve bedî' şeklinde üç disipline ayrılan belâgatın bedî' kısmına mensup olan müşâkele sanatı, söze şekil ve mana bakımından incelik katan bir üslup tarzıdır. Arapçada yaygın olarak kullanılan birçok edebî sanatı bünyesinde barındıran Kur'ân, bu bağlamda çeşitli âyetlerde müşâkele üslubuna da yer vermiştir. Kur'ân'da karşımıza çıkan müşâkele örneklerinin çoğu, hakiki anlamıyla Allah'a (c.c.) isnadı mümkün olmayan bir takım fiillerin bu sanat işletilerek ona nispet edilmesi tarzındadır. Müşâkele üslubunun yer aldığı ilgili âyetler, bazı meâllerde bu sanat dikkate alınmadan lafzi çeviri metoduyla Türkçe'ye aktarılmaktadır. Bu durum müşâkele sanatından habersiz olan müslümanların zihninde bir takım soru işaretlerinin belirmesine sebebiyet vermektedir. Diğer taraftan vahiy dilinin edebî ve sanatsal inceliklerini bilmeyen art niyetli kişiler meâllerde yer alan bu tür ifadeleri istismar etmeye çalışmaktadır. Bu araştırmanın birinci bölümünde müşâkele sanatı bütün yönleriyle ele alınıp incelenirken ikinci bölümde ise bu üslubun Kur'ân meâllerine yansıması meselesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Eloquence; It is the art of expressing the meaning clearly with effective expressions, taking into account time, place and addressee. The art of mushakele, which belongs to the bedi' part of rhetoric, which is divided into three disciplines as meânî, beyân and bedi', is a style of style that adds elegance to the word in terms of form and meaning. The Quran, which contains many literary arts commonly used in Arabic, also includes the mushakala style in various verses in this context. Most of the examples of mushakala that we encounter in the Quran are in the style of attributing some acts that cannot be attributed to Allah in the true sense, by using this art. In some translations, the relevant verses containing the Müşâkele style are translated into Turkish with the literal translation method, without taking this art into consideration. This situation causes a number of question marks to appear in the minds of Muslims who are unaware of the art of mushakala. On the other hand, people who do not know the literary and artistic subtleties of the language of revelation and who have artistic intentions try to exploit such expressions in the translations. While in the first part of this research, the art of mushakala was discussed and examined in all its aspects, in the second part, the issue of reflection of this style on the meanings of the Qur'an was focused on.