Design a modified predictive-based MPPT controller for organic photovoltaic in outdoor conditions
Dış koşullarda organik fotoğraf voltaik için değiştirilmiş bir öngörücü kontrol cihazı tasarlayın
- Tez No: 845370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Küreselleşme ile birlikte birçok alanda değişiklik yaşandığı gibi yönetim anlayışlarında ve rekabet etme alanlarında da değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Şirketlerin yeni düzene ve gelişmelere ayak uydurabilmesi, değişime gelişime uyum sağlayabilmeleri şirketlerin gelecekleri ve gelecek nesillere aktarımını etkilemektedir. Türkiye de faaliyette bulunan şirketlerin %95'inin aile şirketleri olmasından dolayı aile şirketleri Türkiye de oldukça önemli bir konumdadır. Aile şirketleri tüm bunların yanında ekonomide de büyük bir öneme sahip durumdadır. Şirketlerin devam etmesi, gelecek nesillere aktarımı ve sürdürebilirliği için ise aile şirketlerinin de değişime ayak uydurarak kurumsallaşmaya doğru gitmesi gerekmektedir. Değişime ayak uyduramayan birçok şirket rekabet edememekte ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Tüm bunların yaşanmaması ve ayakta kalabilmek için gelişmeye açık olunması gerekmektedir. Aile şirketlerinde kurumsallaşma ihtiyacının neden ortaya çıktığı, neden bu yönde bir değişime ihtiyaç duyulduğu ve aile şirketlerinin olumlu olumsuz etkileri ortaya koyulacaktır ve bu çalışma sonucunda aile şirketlerinin yapısı, neden değişmesi ve kurumsallaşması gerektiği üzerine ortaya koyulacaktır
Özet (Çeviri)
The use of renewable resources such as solar arrays has many advantages, including reducing the consumption of fossil fuels and the emission of environmental pollutants, improving the level of grid stability and reducing power losses in transmission and distribution lines. On the other hand, increasing the penetration level, leads to significant changes in the level of low voltage distribution network, so that if not controlled properly, it may lead to the voltage exceeding the allowable range. For this purpose, it is necessary to adopt solutions to overcome these challenges. In this Thesis, combination of dynamic voltage restorer and MPC-based maximum power point tracking is used for controlling the level of voltage profile. In order to achieve practical results, the state of the voltage profile level for a part of the residential distribution network of Makkah city from Saudi Arabia has been investigated, and in this regard, MATLAB and DIgSILENT softwares have been used to perform simulations. The time step is equal to one hour and the results have been implemented in the form of three scenarios. According to the obtained results, by applying the mentioned control method, not only more than 7% of voltage range changes are reduced, but by reducing the level of voltage unbalance, the reliability and stability level of the network is also increased.