Hemodiyaliz hastalarında algılanan eş desteği ile ilaç uyumu, diyet ve sıvı kısıtlaması arasındaki ilişki
The relationship between perceived spouse support with medication adherence, diet, and fluid restriction in hemodialysis patients
  1. Tez No: 845371
  2. Yazar: GÜL TEMEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA EFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında algılanan eş desteği ile ilaç uyumu, diyet ve sıvı kısıtlaması arasındaki ilişki ile etkileyen faktörler incelenmiştir. Yöntem: Araştırma Kasım 2021 ile Ocak 2022 tarihleri arasında, bir üniversite hastanesinin hemodiyaliz ünitesinde yürütüldü. Araştırmaya 271 katılımcı dahil edildi. Veriler“Hasta Tanılama Formu”,“Eş Destek Ölçeği”,“Hemodiyaliz Hastalarında Sıvı Kontrol Ölçeği”,“Diyaliz Diyet ve Sıvı Kısıtlamasına Uyumsuzluk Ölçeği”ve“İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği”ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, bağımsız örneklem t testi, korelasyon ve regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between perceived spouse support, and medication adherence, diet, and fluid restriction as well as the factors influencing this relationship in hemodialysis patients. Method: The research was conducted between November 2021, and January 2022 at a university hospital's hemodialysis unit. A total of 271 participants were included in the study. Data were collected using the“Patient Identification Form,”“Spouse Support Scale,”“Fluid Control Scale in Hemodialysis Patients,”“Dialysis Diet, and Fluid Nonadherence Questionnaire,”, and“Medication Adherence Report Scale.”Descriptive statistical analyses, independent sample t-tests, correlation, and regression analysis were employed for data analysis.