Okul öncesı dönemdeki çocuklar içim gürültüde sözcük tanıma testı
Word recognition test in noise for preschool children
  1. Tez No: 845379
  2. Yazar: BENSU AKCİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günlük yaşamda konuşma, öğrenme ve sosyalleşme çoğunlukla yoğun gürültü varlığında gerçekleşir. Bu nedenle gürültüde konuşma algısının değerlendirilmesi her yaş grubu için önemli bir unsurdur. 6 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler için gürültüde konuşma tanıma performansını değerlendiren Türkçe testler mevcut olmasına rağmen, okul öncesi dönemdeki çocuklara uygun gürültüde konuşmayı tanıma testi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklar için Gürültüde Sözcük Tanıma Testi 'nin oluşturulması ve yaşa özgü konuşmayı tanıma eşiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç ışığında 3-6 yaş arası çocuklar için çocuk kitapları incelemiş ve tanınabilirliği yüksek olanlar seçilmiş bu kelimeler çocukların yaşına ve bilişsel düzeyine uygun olacak şekilde resimler ile eşleştirilmiştir. Her listede 24 kelime olacak şekilde listeler oluşturulmuş ve tablet tabanlı test yazılımına aktarılmıştır. 1.grup 3 yaş-3 yaş 11 ay (26 kız, 20 erkek), 2. grup 4 yaş-4 yaş 11 ay (26 kız, 25 erkek) ve 3. grup 5 yaş-5 yaş 11 ay (15 kız,26 erkek) 138 katılımcıya, 15 gün ara ile test-tekrar test şeklinde 2 kez uygulanmıştır. Her yaş grubu için gürültüde konuşma tanıma eşiği Sinyal-Gürültü Oranı (SGO) belirlenmiştir. Çalışma sonucunda Okul Öncesi Dönemdeki Çocukları İçin Gürültüde Sözcük Tanıma Testi' nin SGO değerleri 1.,2. ve 3. grup için sırasıyla -8,1 dB, -8,9 dB ve -10,7 dB elde edilirken, tekrar test SGO değerleri sırayla -8,0 dB, -9,3 dB ve -11,1 dB elde edilmiştir. Bu bulgular, 3-6 yaş arasındaki okul öncesi dönem çocuklar için yapılan gelişimsel ve gürültüde konuşma algısı çalışmaları ile benzer olduğu belirlenmiştir. Test-tekrar test SGO değerleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p=0,102). Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklar İçin Gürültüde Sözcük Tanıma Testi' nin, küçük çocuklarda gürültüde sözcük tanıma becerisini değerlendirmek için güvenilir bir değerlendirme testi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In daily life, speaking, learning and socializing often occur in the presence of intense noise. Therefore, evaluating speech perception in noise is an important element for all age groups. Although there are Turkish tests that evaluate speech recognition performance in noise for children over the age of 6 and adults, there is no speech recognition test in noise suitable for preschool children. This study aimed to create the Word Recognition Test in Noise for Preschool Children and to determine age-specific speech recognition thresholds. In light of this purpose, children's books for children between the ages of 3-6 were examined and those with high recognition were selected and these words were paired with pictures appropriate to the age and cognitive level of the children. Lists were created with 24 words in each list and transferred to tablet-based testing software. 1st group 3 years - 3 years 11 months (26 girls, 20 boys), 2nd group 4 years - 4 years 11 months (26 girls, 25 boys) and 3rd group 5 years - 5 years 11 months (15 girls, It was applied to 138 participants (26 men) twice, in the form of test-retest, with an interval of 15 days. The Signal-to-Noise Ratio (SNR) threshold for speech recognition in noise was determined for each age group. As a result of the study, the SGO values of the Word Recognition Test in Noise for Preschool Children were 1.,2. While -8.1 dB, -8.9 dB and -10.7 dB were obtained for the and 3rd groups, respectively, retest SGO values were obtained as -8.0 dB, -9.3 dB and -11.1 dB, respectively. . These findings were determined to be similar to developmental and speech perception studies in noise conducted for preschool children between the ages of 3-6. No significant difference was detected between test-retest SGO values (p = 0.102). It was concluded that the Word Recognition Test in Noise for Preschool Children is a reliable assessment test to evaluate word recognition skills in noise in young children.