Metastatik kolorektal kanserli hastalarda pan immun inflamasyon değerinin sağkalım üzerine etkisi
The effect of pan immune inflammation value on survival in patients with metastatic colorectal cancer
  1. Tez No: 845380
  2. Yazar: HAVVA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİRE KÜÇÜKÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kolorektal kanserler DSÖ verilerine göre erkeklerde en sık üçüncü, kadınlarda en sık ikinci kanser türüdür. Sporadik kanserlerin çoğunluğu 50 yaş üzerindedir. Ailesel faktörler, sigara ve alkol kullanımı, kırmızı ve işlenmiş et tüketimi, inflamatuar barsak hastalığı öyküsü, diyabet ve obezite öyküsü, abdominal radyosyon, bazı bakteriyal ve viral ajanlar risk faktörlerindendir. Metastatik kolorektal kanser tanılı hastalarda başlanan kemoterapi hastanın performansına, ek hastalık öyküsüne, RAS ve BRAF mutasyon varlığı, mikrosatellit instabilite varlığı ve tümör konumuna bağlıdır. Kolorektal kanseri olan hastalarda bazı kan bazlı biyobelirteçler; nötrofil/lenfosit, trombosit/lenfosit, lenfosit/monosit oranı prognoz göstergesi olarak kullanılabilmektedir. Yeni biyobelirteç olan pan immun iflamasyon değerinin [(nötrofil x trombosit x monosit)/lenfosit], metastatik kolorektal kanserli hastalarda prognostik önemi bulunmaktadır. Bu bilgilere dayanarak çalışmamızda metastatik kolorektal kanserli hastalarda pan immun inflamasyon değerinin (PIV) sağkalım üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 18 yaş ve üzeri metastatik kolorektal kanseri olan hastalar dahil edildi. Akut enfeksiyon durumu olan, hematolojik ve onkolojik başka malignite öyküsü olan, otoimmun hastalığı olan bireyler çalışmamıza dahil edilmedi. Hastaların yaş, cinsiyet, özgeçmiş, soygeçmiş, tanı tarihi, ölüm tarihi, tümörün yerleşim yeri, patoloji verileri, RAS mutasyonu, metastatik lenf nodu, görüntülemeleri (PET-BT, BT), operasyon öyküsü, alınan tedaviler ve biyokimyasal laboratuvar verileri (lökosit, nötrofil, trombosit, monosit, lenfosit, hemoglobin, crp, albümin, CEA, CA 19.9) kaydedildi. Çalışmamıza 44 kadın, 84 erkek olmak üzere 128 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 63,7±11,3 yıldır. Hastaların sol taraflı kolon tutulumu (rektum, rektosigmoid, sigmoid, inen kolon) %68,8'ini oluşturmaktadır. Hastaların %46,1'i T3 evresinde, %34,4'ü N1 evresindedir. İlk tanı anında en sık başvuru şikayeti %25,8 ile rektal kanamadır. Hastaların %88,3'ünün patoloji sonucu adenokarsinomdur. Lökosit ile nötrofil, trombosit, monosit, lenfosit, crp, CA 19.9 ve PIV arasında pozitif korelasyon; albümin değeri ile de negatif korelasyon saptandı (p0,05). Kolon kanseri nedeniyle tam yanıt alındıktan sonra nüks metastaz saptanan hastaların, tam yanıt alınamayan metastatik hastalara göre ortanca CEA ve CA 19.9 değerlerinin istatistik anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı (p0,05). Çalışmaya dahil edilen hastaların tahmini yaşam süresinin 2,9±0,2 yıl ve 1 yıllık surveyi %79,7 olarak saptandı. Değişkenler ile survey arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Çalışmamızın tek merkezli olması, metastatik hayatta olan hasta sayısı yetersiz olduğundan diğer benzer çalışmalardan farklı sonuçlar elde edilmiş olabilir. Henüz standart bir biyobelirteç olmayan PIV'in kolorektal kanser ve diğer kanserlerde prognostik bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliği için daha fazla araştırma ve çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is the third most common type of cancer in men and the second most common type of cancer in women, according to WHO data. The majority of sporadic cancers occur in people over the age of 50. Familial factors, smoking and alcohol use, consumption of red and processed meat, history of inflammatory bowel disease, history of diabetes and obesity, abdominal radiation, and some bacterial and viral agents are risk factors. Chemotherapy initiated in patients diagnosed with metastatic colorectal cancer depends on the patient's performance, history of comorbidities, presence of RAS and BRAF mutations, presence of microsatellite instability and tumor location. Some blood-based biomarkers in patients with colorectal cancer; Neutrophil/lymphocyte, platelet/lymphocyte, lymphocyte/monocyte ratio can be used as a prognosis indicator. The new biomarker pan immune inflammation value [(neutrophil x platelet x monocyte)/lymphocyte] has prognostic importance in patients with metastatic colorectal cancer. Based on this information, we aimed to investigate the effect of pan immune inflammation value (PIV) on survival in patients with metastatic colorectal cancer. Patients with metastatic colorectal cancer aged 18 years and over were included in our study. Individuals with acute infection, a history of other hematological or oncological malignancies, or autoimmune diseases were not included in our study. Patients' age, gender, medical history, family history, date of diagnosis, date of death, location of the tumor, pathology data, RAS mutation, metastatic lymph node, imaging (PET-CT, CT), operation history, treatments received and biochemical laboratory data (leukocyte, neutrophil, platelet, monocyte, lymphocyte, hemoglobin, crp, albumin, CEA, CA 19.9) were recorded. 128 patients, 44 women and 84 men, were included in our study. The average age of the patients is 63.7±11.3 years. Left-sided colon involvement (rectum, rectosigmoid, sigmoid, descending colon) constitutes 68.8% of the patients. 46.1% of the patients are in the T3 stage and 34.4% are in the N1 stage. The most common presenting complaint at the time of initial diagnosis is rectal bleeding with 25.8%. The pathology result of 88.3% of the patients was adenocarcinoma. Positive correlation between leukocyte and neutrophil, platelet, monocyte, lymphocyte, crp, CA 19.9 and PIV; A negative correlation was also detected with albumin value (p0.05). It was determined that the median CEA and CA 19.9 values of patients with recurrent metastasis after a complete response due to colon cancer were statistically significantly lower than the metastatic patients who did not have a complete response (p < 0.05), and no statistical difference was found in terms of PIV (p > 0). .05). The estimated life expectancy of the patients included in the study was 2.9±0.2 years and the 1-year survey was 79.7%. No statistically significant relationship was detected between the variables and the survey (p>0.05). Since our study was single- center and the number of surviving metastatic patients was insufficient, different results may have been obtained from other similar studies. More research and studies are needed to determine whether PIV, which is not yet a standard biomarker, can be used as a prognostic biomarker in colorectal cancer and other cancers.