Spinal anestezi altında transüretral rezeksiyon cerrahisi geçirmesi planlanan hastalarda preoperatif spinal anestezi hakkında video bilgilendirmesinin perioperatif anksiyete üzerine etkisi
The effect of video information about preoperative spinal anesthesia on perioperative anxiety in patients planned to have transurethral resection surgery under spinal anesthesia
- Tez No: 845390
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ERDEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Spinal anestezi altında transüretral rezeksiyon cerrahisi geçirmesi planlanan hastalara, hastanemizde tarafımızca hazırlanan bir spinal anestezi bilgilendirme videosunu preoperatif dönemde izleterek, bu bilgilendirme yönteminin hastaların perioperatif anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü yapılan bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde spinal anestezi altında transüretral rezeksiyon cerrahisi geçirmesi planlanan,18 yaş ve üzeri, her iki cinsiyetten, ASA I ve II fiziksel durumu olan ve aydınlatılmış onamı alınan toplamda 90 hasta dahil edildi. Kapalı zarf yöntemi kullanılarak randomize edilen hastalar kontrol ve çalışma gruplarına ayrıldı. Her gruptan hastaya preoperatif dönemde servis yatışları sırasında Beck Anksiyete Ölçeği (BAI) uygulanarak skorları kaydedildi. Daha sonra çalışma grubu hastalarına spinal anestezi hakkında hazırlanan video izletildi. Ameliyat sabahında hastalara ve hasta yakınlarına Sayısal Görsel Analog Kaygı Ölçeği (NVAAS) uygulanarak sonuçları kaydedildi. Hastaların preoperatif servis yatışı sırasında ameliyathaneye alınmadan 30 dakika öncesinde, ameliyathaneye alındıktan sonra anestezi hazırlık sırasında, operasyon başladıktan sonra 10. dakikada ve postoperatif dönemde servisteki yatağına alındıktan sonra tüm hemodinamik parametreleri; nabız/dk, ortalama arter basıncı/mmHg (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SPO2) ölçülerek kaydedildi. Postoperatif dönemde hastalara Hasta Memnuniyeti Anketi ve Beck Anksiyete Ölçeği tekrar uygulandı, skorları kaydedildi. Bulgular: Tüm hastaların postoperatif dönemdeki BAI skorları preoperatif dönemdeki BAI skorlarına göre düşük bulundu. Ancak kontrol ve çalışma grubu kıyaslandığında anlamlı farklılık gözlenmedi. Tüm hastaların BAI ve NVAAS skorları arasında ve hasta ile hasta yakınlarının NVAAS skorları arasında pozitif korelasyon gözlendi. Her iki gruptaki hastaların preoperatif dönemde ölçülen nabız ve OAB değerleri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to measure the impact of preoperative viewing of a spinal anesthesia information video, prepared by our team at our hospital, on the perioperative anxiety levels of patients scheduled to undergo transurethral resection surgery under spinal anesthesia. Materials and Methods: A total of 90 patients, aged 18 and above, of both genders, with ASA I and II physical status, and planned to undergo transurethral resection surgery under spinal anesthesia at the Istanbul Training and Research Hospital Urology Clinic of the Health Sciences University, were included in this prospective randomized controlled study after obtaining informed consent. Patients were randomized using a sealed envelope method and allocated to control and study groups. During the preoperative period, Beck Anxiety Inventory (BAI) was administered to patients from both groups, and the scores were recorded. Subsequently, the study group patients were shown a video prepared about spinal anesthesia. On the morning of the surgery, Numeric Visual Analog Anxiety Scale (NVAAS) was applied to patients and their relatives, and the results were recorded. Hemodynamic parameters of patients, including pulse rate (PR), mean arterial pressure (MAP), and peripheral oxygen saturation (SPO2), were measured and recorded during the preoperative period 30 minutes before entering the operating room, during anesthesia preparation after entering the operating room, at the 10th minute after the operation started, and in the postoperative period after being transferred to their beds in the ward. In the postoperative period, Patient Satisfaction Survey and Beck Anxiety Inventory were re-administered to the patients, and the scores were recorded. Results: The BAI scores of all patients in the postoperative period were lower than their preoperative BAI scores. However, no significant difference was observed when comparing the control and study groups. A positive correlation was identified between the BAI and NVAAS scores of all patients, as well as between the NVAAS scores of the patients and their relatives. Pulse and MAP values measured in the preoperative period for both groups were similar.