Okul öncesi dönemde çocuğu olan babaların beslenmeyle ilgili tutumlarının güvenli bağlanmaya etkisi
The effect of nutritional attitudes of fathers with preschool children on secure attachment
  1. Tez No: 845391
  2. Yazar: TUĞBA BİRKANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Okul öncesi dönemde çocukların sosyal ve duygusal gelişiminde ebeveynlerin tutumu çok önemlidir. Ebeveyn ile çocuğun kurduğu duygusal bağ, yaşam boyu devam etmektedir. Aynı zamanda ebeveyn, çocuğun beslenme gibi alışkanlıklarının gelişmesini de etkiler. Bu araştırmada amaç; okul öncesi dönemde çocuğu olan babaların beslenmeyle ilgili tutumlarının güvenli bağlanmaya etkisini incelemektir. Nicel bir araştırma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubu, basit rastgele örneklem ilkelerine uygun olarak belirlenmiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim gören çocukların babaları, çalışma grubuna dahil edilmiştir. Veri toplama amacıyla“Demografik Bilgi Formu”;“Ebeveynlerin Çocuk Beslenmesi ile İlgili Tutum, İnanç ve Uygulamaları Ölçeği”ve“Ebeveyn Çocuk İlişki Ölçeği (Baba Formu)”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; veriler frekans, ortalama, standart sapma değerleri tablolar halinde düzenlenmiştir. Çalışma grubundakilerin demografik değişkenlerine göre; beslenmeyle ilgili tutumları ve güvenli bağlanmaya etkisi; t testi ile analiz edilmiştir. Gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılaşmanın olup olmadığını test etmek amacıyla Anova testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; okul öncesi dönemde çocuğu olan babaların“çocuk beslenmesi ile ilgili tutum, inanç ve uygulamaları”, ve babaların“ebeveyn-çocuk ilişkisi”cinsiyet, yaş, ebeveyn öğrenim durumuna göre değişmemektedir. İlk doğan çocuğa ve tek çocuğa yönelik, babaların beslenmeyle ilgili tutum ortalamaları yüksektir. Ekonomik düzeyi yüksek olan ve üniversite düzeyinde eğitimi olan babaların, beslenmeyle ilişkili tutum ortalamaları da yüksektir. Çocuğun bakımını anne ve babanın birlikte üstlendiği durumlarda, babaların beslenmeyle ilgili olumlu tutumlarının yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Parents' attitudes are very important in the social and emotional development of children in the preschool period. The emotional bond established between parent and child continues throughout life. At the same time, parents also affect the development of the child's habits, such as nutrition. The aim of this research is; To examine the effect of nutritional attitudes of fathers with preschool children on secure attachment. It was conducted as a quantitative research. The sample group of the research was determined in accordance with simple random sampling principles. Fathers of children studying in pre-school education institutions were included in the study group.“Demographic Information Form”for data collection purposes;“Parents' Attitudes, Beliefs and Practices Regarding Child Nutrition Scale”and“Parent-Child Relationship Scale (Father Form)”were applied. In evaluating the data; The data are arranged in tables with frequency, mean and standard deviation values. According to the demographic variables of the study group; attitudes towards nutrition and its impact on secure attachment; Analyzed with t test. ANOVA test was performed to test whether there was a significant difference between the groups. According to the results obtained; The“attitudes, beliefs and practices regarding child nutrition”of fathers with preschool children and the“parent-child relationship”of fathers do not vary according to gender, age and parental education level. The average of fathers' attitudes towards nutrition is high towards the first-born child and the only child. Fathers with high economic status and university education also have higher average attitudes towards nutrition. It has been found that in cases where the mother and father take care of the child together, the father's positive attitudes towards nutrition are high.