Genç taekwondocularda sekiz haftalık yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın fiziksel performansa etkisi
The effect of eight weeks of high-intensity interval training on physical performance in young taekwondo players
  1. Tez No: 845412
  2. Yazar: ÖMER FARUK SÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma kapsamında genç taekwondocularda 8 haftalık yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın fiziksel performansa etkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmada Ankara ili Süer Spor Kulübü'ndeki 16-18 yaş aralığında bulunan 20 erkek taekwondocu gönüllü olarak katılım göstermiştir. Sporcular deney (n=10) ve kontrol (n=10) grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Deney grubunun yaş ortalaması 16,80 ± 0,92 yıl, boy uzunluğu ortalaması 172,70 ± 3,43 cm, vücut ağırlığı ortalaması 55,30 ± 6,02 kg ve vücut kitle indeksi ortalaması 18,51 ± 1,57 kg/m2 olarak tespit edildi. Kontrol grubunun ise yaş ortalaması 16,50 ± 0,85 yıl, boy uzunluğu ortalaması 174,00 ± 8,64 cm, vücut ağırlığı ortalaması 60,10 ± 9,85 kg ve vücut kitle indeksi ortalaması 19,73 ± 1,85 kg/m2 olarak belirlendi. Araştırmada deney gurubu düzenli taekwondo antrenmanlarına ek olarak haftada 3 gün 8 haftalık yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman programını uyguladı. Kontrol gurubu ise düzenli taekwondo antrenmanlarını sürdürdü. 8 haftalık antrenman programı öncesi ve sonrası tüm katılımcıların çeviklik, tekme frekans hızları (TFH), dikey sıçrama, durarak uzun atlama performansları ölçüldü. Gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler için t-testi ve Mann-Whitney U testi, ön test – son test karşılaştırmalarında bağımlı örneklemler için t-testi ve Wilcoxon testi kullanıldı. Deney grubunda vücut ağırlığı (t=-0,287; p=0,780) ve vücut kitle indeksi (t=-0,255; p=0,805) ön test – son test karşılaştırmasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edildi. Benzer şekilde kontrol grubunun da vücut ağırlığı (t=-1,260; p=0,239) ve vücut kitle indeksi (t=-1,396; p=0,196) ön test – son test karşılaştırmasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Ön-test ölçümlerinin deney ve kontrol grupları arasındaki karşılaştırmalar sonucunda; Deney grubunun TFHT10s, TFHT1, TFHT2, TFHT3, TFHT4, TFHT5 ve TFHT5x10s değerlerinin kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edildi (p0,05). Son-test değerlerinin gruplar arası karşılaştırılması sonucunda ise deney grubunun TFHT10s, TFHT1, TFHT2, TFHT3, TFHT4, TFHT5 ve TFHT5x10s değerlerinin kontrol grubundan istatistiksel olarak daha yüksek olduğu (p0,05). Kontrol grubunda ise çeviklik, dikey sıçrama, TFHT10s, TFHT1, TFHT2, TFHT3, TFHT4, TFHT5, TFHT5x10 ve PDİ (%) ortalamalarının ön test – son test arasında anlamlı farklılık göstermediği tespit edildi (p>0,05). Sonuç olarak; 8 haftalık yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın genç erkek taekwondocuların çeviklik, dikey sıçrama, TFHT10s, TFHT1, TFHT2, TFHT3, TFHT4, TFHT5 ve TFHT5x10s performansının geliştirilmesinde kullanılabilecek bir antrenman olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of 8-week high-intensity interval training on physical performance in young taekwondo players. In the study, 20 male taekwondo players between the ages of 16-18 from Süer Sports Club in Ankara province participated voluntarily. The athletes were divided into 2 groups as experimental (n=10) and control (n=10) groups. The mean age of the experimental group was 16.80 ± 0.92 years, mean height was 172.70 ± 3.43 cm, mean body weight was 55.30 ± 6.02 kg and mean body mass index was 18.51 ± 1.57 kg/m2. In the control group, mean age was 16.50 ± 0.85 years, mean height was 174.00 ± 8.64 cm, mean body weight was 60.10 ± 9.85 kg and mean body mass index was 19.73 ± 1.85 kg/m2. In the study, the experimental group applied an 8-week high-intensity interval training program 3 days a week in addition to regular taekwondo training. The control group continued their regular taekwondo training. Before and after the 8-week training program, agility, frequency speed of kick (FSK), vertical jump, standing broad jump performances of all participants were measured. Independent samples t-test and Mann-Whitney U test were used for between-group comparisons, and paired samples t-test and Wilcoxon test were used for pre-test - post-test comparisons. In the experimental group, there was no significant difference in body weight (t=-0.287; p=0.780) and body mass index (t=-0.255; p=0.805) pre-test - post-test comparison. Similarly, no significant difference was found in the pre-test - post-test comparison of body weight (t=-1.260; p=0.239) and body mass index (t=-1.396; p=0.196) of the control group. As a result of the comparisons of the pre-test measurements between the experimental and control groups; FSKT10s, FSKT1, FSKT2, FSKT3, FSKT4, FSKT5 and FSKT5x10s values of the experimental group were statistically significantly higher than the control group (p0.05). As a result of the comparison of the post-test values between the groups, it was determined that the FSKT10s, FSKT1, FSKT2, FSKT3, FSKT4, FSKT5 and FSKT5x10s values of the experimental group were statistically higher than the control group (p0.05). In the control group, agility, vertical jump, FSKT10s, FSKT1, FSKT2, FSKT3, FSKT4, FSKT4, FSKT5, FSKT5x10s and KDI (%) averages were not significantly different between pretest and posttest (p>0.05). In conclusion; It is thought that 8-week high-intensity interval training is a training that can be used to improve the agility, vertical jump, FSKT10s, FSKT1, FSKT2, FSKT3, FSKT4, FSKT5 and FSKT5x10s performance of young male taekwondo players.