Pulmoner hipertansiyonlu çocuklarda anksiyete ve depresyon sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of anxiety and depression in children with pulmonary hypertension
  1. Tez No: 845411
  2. Yazar: BESRA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Pulmoner Hipertansiyon, hayatı ciddi derecede kısıtlayan, mortalite oranı yüksek bir hastalıktır. Hastalığın başlangıç aşamasında çoğu hastada var olan halsizlik, nefes darlığı ve efor kapasitesindeki düşüş hastalığın şiddeti arttıkça daha belirgin hale gelir. Bu durum hem hastaların hem de hasta yakınlarının duygusal, psikolojik, sosyal, mali ve ruhsal halleri üzerinde oldukça etkilidir. Literatürde yapılan birçok çalışma PH hastalarında anksiyete ve depresyon sıklığının arttığını göstermektedir. Bu çalışmada pulmoner hipertansiyonlu çocuklarda anksiyete ve depresyon düzeyleri ile duygusal ve davranışsal sorunların (saldırganlık, sosyal sorunlar vb.) araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.07.2022 ve 01.12.2023 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine başvuran 6-18 yaş arası hastalarla gerçekleştirildi. Pulmoner hipertansiyon nedeniyle polikliniğimizde takipli olan yaşları 6 ile18 arasında değişen ve Down sendromlu olmayan 50 hasta çalışmaya alındı. Ayrıca Dicle üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çocuk genel polikliniğine başvuran kronik bir rahatsızlığı olmayan 6-18 yaşlarında 50 kontrol grubu seçildi. Hem hastalara hem de kontrol grubuna 6-18 yaş çocuk ve gençler için davranış değerlendirme ölçeği uygulandı. Anket sonuçları çocuk psikiyatri uzmanıyla birlikte değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 168,44±48,70 ay olup 26'sı (%52) erkek, 24'ü (%48) kızdı. Kontrol grubunun yaş ortalaması 152,86±50,32 ay, 32'si (%64) kız, 18'i (%36) erkekti. Kontrol grubu ile hasta grubu arasında cinsiyet, yaş ile vücut kitle indeksi açısından fark görülmedi (p>0.05). Hasta grubunun % 90'nında altta yatan konjenital bir kalp hastalığı mevcuttu. En sık görüleniyse VSD (ventriküler septal defekt) idi. Hasta grubunda anksiyete/ depresyon, kurallara karşı gelme, saldırgan davranışlar, sosyal sorunlar, düşünce sorunları, dikkat sorunları, somatik yakınmalar, içe yönelim, dışa yönelim, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, duygu durum bozukluğu, anksiyete bozukluğu, somatizasyon bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, karşıt olma karşıt gelme bozukluğu, davranım bozukluğu istatiksel açıdan anlamlı düzeyde daha fazla görüldü. Hasta grubunda ALT değeri ile dikkat sorunları arasında pozitif korelasyon tespit edildi (r=0,315, p=0,026). Hasta grubunda MCV değeriyle saldırgan iii davranışlar arasında negatif korelasyon görüldü (r=-0,303, p=0,033). Hasta grubunda trombosit değeriyle anksiyete/depresyon (r=-0,401, p=0,004), sosyal içe dönüklük/depresyon (r=-0,372, p=0,008), dikkat sorunları (r=-0,297, p=0,036), somatik yakınmalar (r:0,361, p:0,010) ve içe yönelim (r=-0,475, p0.05). Hasta grubunun % 90'nında altta yatan konjenital bir kalp hastalığı mevcuttu. En sık görüleniyse VSD (ventriküler septal defekt) idi. Hasta grubunda anksiyete/ depresyon, kurallara karşı gelme, saldırgan davranışlar, sosyal sorunlar, düşünce sorunları, dikkat sorunları, somatik yakınmalar, içe yönelim, dışa yönelim, obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, duygu durum bozukluğu, anksiyete bozukluğu, somatizasyon bozukluğu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, karşıt olma karşıt gelme bozukluğu, davranım bozukluğu istatiksel açıdan anlamlı düzeyde daha fazla görüldü. Hasta grubunda ALT değeri ile dikkat sorunları arasında pozitif korelasyon tespit edildi (r=0,315, p=0,026). Hasta grubunda MCV değeriyle saldırgan iii davranışlar arasında negatif korelasyon görüldü (r=-0,303, p=0,033).
Özet (Çeviri)
Purpose: Pulmonary Hypertension is a disease that severely limits life and has a high mortality rate. Weakness, shortness of breath and decrease in exercise capacity, which are present in most patients at the initial stage of the disease, become more evident as the severity of the disease increases. This situation has a great impact on the emotional, psychological, social, financial and spiritual states of both patients and their relatives. Many studies in the literature show that the frequency of anxiety and depression increases in PD patients. This study aimed to investigate anxiety and depression levels and emotional and behavioral problems (aggression, social problems, etc.) in children with pulmonary hypertension. Materials and Methods: The study was conducted with patients aged 6-18 years who applied to the Pediatric Cardiology Polyclinic of Dicle University Faculty of Medicine Hospital between 01.07.2022 and 01.12.2023. Down syndrome, aged between 6 and 18, who are being followed up in our outpatient clinic due to pulmonary hypertension. 50 patients without the syndrome were included in the study. In addition, 50 control groups, aged 6-18 years old, who did not have a chronic disease and applied to the pediatric general polyclinic of Dicle University Faculty of Medicine Hospital, were selected. A behavioral assessment scale for children and young people aged 6-18 was applied to both patients and the control group. The survey results were evaluated together with a child psychiatrist. Findings: The average age of the patient group was 168.44±48.70 months, 26 (52%) were boys and 24 (48%) were girls. The average age of the control group was 152.86±50.32 months, 32 (64%) were girls and 18 (36%) were boys. There was no difference between the control group and the patient group in terms of gender, age and body mass index (p>0.05). 90% of the patient group had an underlying congenital heart disease. The most common is VSD (ventricular septal defect). In the patient group, anxiety / depression, disobeying the rules, aggressive behavior, social problems, thought problems, attention problems, somatic complaints, internalization, externalization, obsessive compulsive disorder, post-traumatic stress disorder, mood disorder, anxiety disorder, somatization disorder, Attention deficit hyperactivity disorder, oppositional defiant disorder, and conduct disorder were statistically significantly more common. A positive correlation was detected between ALT value v and attention problems in the patient group (r=0.315, p=0.026). A negative correlation was observed between MCV value and aggressive behavior in the patient group (r=-0.303, p=0.033).