Organize sanayi bölgelerinin bulunduğu il ve ilçe ekonomilerine katkıları Şereflikoçhisar örneği
Contribution of organized industrial zonesto provincial and district economies of Şereflikoçhisar
- Tez No: 845447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Organize Sanayi Bölgelerinin Bulunduğu İl ve İlçe Ekonomilerine Katkıları Şereflikoçhisar/ Ankara İli Örneği Değişen dünya düzeninde sanayileşme ve üretimin oldukça hız kazandığı görülmektedir. Organize Sanayi Bölgeleri 1800'lü yıllarda başlayan sanayileşme hareketleriyle ve daha sonrasında meydana gelen sanayi devriminin sonucu olarak Avrupa'daki bazı yerleşim merkezlerinde sanayi tesislerinin gelişmesiyle birlikte yerel istihdama önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Çalışmanın amacı olarak ilçe bünyesinde yapılanmasını yeni kazanan Şereflikoçhisar Organize Sanayi bölgesinin kurumsallaşma durumunu araştırarak, karşılaştıkları sorunların tespit edilerek bu hususta çözüm önerileri geliştirmektir. Genel olarak bakıldığında organize sanayi bölgelerinin önemli sorunları yönetim yapısı, nitelikli olarak eleman tedariki, kurumsal mevzuatlar ve imarlarla ilgili olarak saptanmaktadır. Bütünsel olarak organize sanayi bölgeleri bulundukları il, ilçe ve bölgede istihdam sağlayarak ilçe ekonomisine ve üretimde göstermiş olduğu verimlilikle ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır .Organize Sanayi Bölgeleri, uygulanmaya başladıkları ilk günden itibaren günümüze kadar, işsizliği azaltmada, sanayi yatırımlarının hızlanmasında, üretimde kalite verimliliğin artmasında, bölgesel eşitsizliklerin önlenmesinde, şehirlerin daha planlı ve çevreye duyarlı olarak kurulmasında ve ülkemizdeki bölgesel kalkınmadaki etkin rolü oldukça önemli bir hâl almaktadır. Genel olarak bakıldığında organize sanayi bölgeleri bulundukları il, ilçe ve bölgede istihdam sağlayarak ilçe ekonomisine ve üretimde göstermiş olduğu verimlilikle ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Çalışmanın içeriğinde ise veriler arasındaki ilişki istatiksel analiz yöntemleriyle belirlenerek işletmelerin sayısının artmasının istihdam oranlarıyla etkileşimi incelenmektedir. Türkiye'de Sanayileşme öncelikle sanayiye verilen önemin artmasıyla birlikte, yeni kurulan Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesinin ilçe üzerindeki potansiyel istihdama etkisi incelenmektedir. Çalışmada ayrıca, Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi hakkında gerekli bilgiler aktarılarak sonuç bölümünde Organize Sanayi Bölgeleri'nin gelişimi için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contribution of Organized Industrial Zonesto Provincialand District Economies of Şereflikoçhisar/ Ankara Province Example It is seen that industrialization and production have accelerated considerably in the changing world order. Organized Industrial Zones contributed significantly to local employment with the industrialization movements that started in the 1800s and the development of industrial facilities in some settlement centers in Europe as a result of the industrial revolution that took place afterwards. The purpose of the study is to investigate the institutionalization status of the Şereflikoçhisar Organized Industrial Zone, which has just gained its structure within the district, to identify the problems they face and to develop solution suggestions in this regard. Generally speaking, the important problems of organized industrial zones are determined regarding the management structure, supply of qualified personnel, institutional legislation and zoning. As a whole, organized industrial zones contribute to the district economy and the country's economy with the efficiency they show in production by providing employment in the province, district and region where they are located. Organized Industrial Zones, from the first day of their implementation until today, have been used in reducing unemployment, accelerating industrial investments, increasing quality efficiency in production, regional Its active role in preventing inequalities, establishing cities in a more planned and environmentally friendly manner, and regional development in our country is becoming very important. Generally speaking, organized industrial zones contribute to the district economy by providing employment in the province, district and region where they are located, and to the country's economy with the efficiency they show in production. In the content of the study, the relationship between the data is determined by statistical analysis methods and the interaction of the increase in the number of businesses with employment rates is examined. With the increasing importance given to industrialization in Turkey, primarily the industry, the impact of the newly established Şereflikoçhisar Organized Industrial Zone on the potential employment in the district is examined. In addition, in the study, necessary information about Şereflikoçhisar Organized Industrial Zone is given and suggestions are made for the development of Organized Industrial Zones in the conclusion section.