Geçici ifa imkânsızlığı
Temporary impossibility of performance
  1. Tez No: 845448
  2. Yazar: HAMİDE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türk Borçlar Kanunu'nda sürekli ve kısmi imkânsızlığa ilişkin düzenlemeler vardır. Ancak geçici imkânsızlığa dair hukuki bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu sebeple geçici imkânsızlık doktrin ve yargı kararları ile şekillenmiştir. Geçici imkânsızlığa dair kanuni düzenleme bulunmaması sebebiyle, geçici imkânsızlığın hukuki sonuçları doktrinde tartışmalıdır. Geçici imkânsızlık durumunda ifanın sonradan gerçekleşme imkânı olması sebebiyle geç ifa gündeme geldiğinden borçlu temerrüdüne, ifanın önünde geçici nitelikte bulunan ancak o süreç için kesin ve aşılamaz nitelikte engel olması sebebi ile de imkânsızlık hükümlerine yaklaşmaktadır. Ancak geçici imkânsızlık kendine özgü (sui genereis) bir imkânsızlık türüdür. Çalışmamızda geçici imkânsızlık kavramı açıklanarak, geçici imkânsızlığın tespitinde kıstaslar ortaya koyulmuştur. Geçici imkânsızlığa bağlanan hukuki sonuçlar doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları ışığında incelenerek çözüm önerisi getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are regulations regarding permanent and partial impossibility in the Turkish Code of Obligations. However, there is no legal regulation regarding the temporary impossibility of performance, which is temporary but definitive and insurmountable in the process it exists. For this reason, temporary impossibility has been shaped by doctrine and judicial decisions. Since there is no legal regulation regarding temporary impossibility, the legal consequences of temporary impossibility are controversial in the doctrine. In case of temporary impossibility, since late performance comes to the fore due to the possibility of performance occurring later, it approaches the debtor's default, and the provisions of impossibility as it is a temporary but definitive and insurmountable obstacle to performance for that period. However, temporary impossibility is a sui genereis type of impossibility. In our study, the concept of temporary impossibility is explained and the criteria for determining temporary impossibility are presented. The legal consequences attributed to temporary impossibility have been examined in the light of doctrinal opinions and Supreme Court decisions and a solution has been tried to be proposed.