Elektronik sözleşmelerin kurulması ve şekli
Establishment and form of electronic contracts
  1. Tez No: 845483
  2. Yazar: ZEYNEP CANSU GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında genel olarak elektronik ticaret ve mesafeli elektronik sözleşmeler açıklanmış, elektronik sözleşmelerin kurulması ve şekli üzerinde durulmuştur. Elektronik sözleşmenin kurulma yöntemleri, kavramı, kuruluşu, hukuki niteliği, şekli ve elektronik imza incelenmiştir. Elektronik tüketici sözleşmesinin tarafı olan tüketicinin, korunması kapsamında bilgilendirme yükümlülüğü ve tüketicinin korunması kapsamında bir hak olan cayma hakkı açıklanmıştır. Çalışmamız; 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, 6502 Sayılı Tüketici Kanunu ve 29188 Sayılı Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği kapsamında incelemeler yapılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electronic commerce and electronic contracts are explained in general, the establishment and form of electronic contracts are also emphasised. In this research, legal of electronic contracts, concepts and its establishment methods were examined. Electronic signature has been also discussed in detail. The obligation to inform the consumer within the scope of consumer protection, which is a part to the electronic consumer contract, and the right of withdrawal, which is a right within the scope of consumer protection, have been explained. Our research has been prepared by examining and in the scape of following; by The Turkish Code of Obligation Law No.6098, Consumer Protection Law No.6502, Distance Contracts Regulation Law No:29188.