Sosyal medya pazarlamasının Z kuşağı üzerindeki etkisi
The impact of social media marketing on generation Z
- Tez No: 845482
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mevcut araştırmanın amacı, sosyal medya pazarlamanın Z Kuşağı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmanın bulguları hem bilimsel hem de pratik uygulamalara sahip olabilir ve mağaza yöneticilerine mağaza performansını artırmak için uygun stratejiler geliştirme fırsatı sunabilir. Bu araştırmada beş varsayımsal test kullanılmıştır. Sonuçlar, sosyal medya pazarlamanın Z Kuşağı arasında marka farkındalığı, ürün anlayışı, marka bağlılığı, etkileşimler ve nihayetinde satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu, %95 güven düzeyiyle göstermektedir. Bugün sosyal medya, insanların çevrimiçi alanda ortaya çıkmasını temsil eder. Bu, insanların merkezde olduğu, en yüksek kullanıcı sayısına ve içerik üreticisine sahip bir medya platformudur. Ürün anlayışı, müşterilerin satın alma ve ürün kullanma sırasındaki kişisel deneyiminden güçlü bir şekilde etkilendiği için, sosyal medya pazarlaması müşterilerin marka kalitesi, müşteri hizmetleri, fiyat, logo, renk, indirimler ve daha fazlası konusundaki algılarını etkili bir şekilde şekillendirebilir ve nihayetinde müşterilerin zihinlerinde markayı iyi anlamalarına yol açabilir. Sanal alan, kullanıcılar arasında yeni toplulukların ortaya çıkma fırsatını sağlar ve kuşkusuz müşteri sadakati, daha yüksek karlılık elde etmenin temel bir faktörü haline gelir. Modern müşteriler, değerleriyle uyumlu markalara saygı duymak ister. İki yönlü iletişim isterler, sadece satışa yönelik değil. İşte marka etkileşimi devreye girer. Mükemmel marka etkileşimi, müşteri katılımını artırır, marka sadakati oluşturur, marka hatırlanmasını teşvik eder ve iş sahiplerini rakiplerinden ayırt eder.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current research is to examine the impact of social media marketing on Generation Z. The findings of this study can have both scientific and practical applications, providing store managers with the opportunity to develop suitable strategies for enhancing store performance. In this research, five hypothetical tests have been employed. The results demonstrate that, with 95% confidence, social media marketing has a positive and meaningful impact on brand awareness, product understanding, brand loyalty, interactions, and ultimately, the intention to purchase among Generation Z. Today, social media represents the manifestation of people in the online space. It is a media platform where people are at the center, with the highest number of users and content producers. Since product understanding is strongly influenced by the personal experience of customers during purchase and product use, social media marketing can effectively shape customers' perceptions regarding quality, customer service, price, logo, color, discounts, and more, ultimately leading to a good understanding of the brand in the minds of customers. The virtual space provides the opportunity for the emergence of new communities among users, undoubtedly making customer loyalty a key factor in achieving higher profitability. Modern customers want brands that align with their values to be reputable. They desire two-way communication, not just being sold to. This is where brand interaction comes into play. Excellent brand interaction increases customer engagement, establishes brand loyalty, promotes brand recall, and distinguishes business owners from their competitors.