Meriç nehri kirliliği ve bu kirliliğin Ege denizine etkileri
- Tez No: 8455
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Meriç Nehri 'nin kirliliği, bu nehir ile Ege Denizi 'ne taşman maddelerin tür ve miktarları üzerinde durulmuştur. Yedi tanesi nehir üzerinde ( iki tanesi Arda ve Tunca' ya ait) ve altı tanesi de nehir ağzında denizde olmak üzere seçilen istasyonlarda, nehrin akışı gözönüne alınarak iki dönem örnekleme periyodu ve bunları izleyen bir dizi analizler yapılmıştır. Su örneklerinde azot, fosfor, silis, sülfat, klorofil ve deterjan tayinleri yapılmıştır. Su ve sedimentte poliaromatik hidrokarbonlar; su, i sediment ve askı yükte ise civa ve kadmiyum analizleri yapılmıştır. Ayrıca su örneklerinde kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum analizleri de yapılmıştır. Bu yapılan analizlerin sonuçlarına bakarak Meriç Nehri 'nin geçtiği bölgelerden evsel ve endüstriyel atık sularım aldığını söyleyebil iriz. Meriç Nehri 'nin Ege Denizi 'ne nehirlerle taşınan toplam su hacmi içindeki payı '/. 10 olmasına rağmen BQD, COD, N ve P da bu oranın */. 10 dan fazla olduğunu görürüz. Böylece Meriç Nehri' nin Ege'ye ulaşan diğer f nehirlere kıyasla bu kirleticiler bakımından daha kirletici bulunduğu anlaşılır. Ayrıca Meriç Nehri, denizde seçilen ölçüm noktalarında da Hg, Cd ve PAH konsantrasyonunu artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The pollution of Meriç River was considered in this study with the investigation of types and contents of materials carried by this river to the Aegean sea. By considering the flow pattern of the river, observations were carried out in two periods with the performations of analysis various kinds in the stations selected seven on the river ( two belong to Arda and Tunca ) and six at the estuary. Nitrojen, phosphorus, silica, sulfate, chlorophyll-a and methylen blue active substances were analysedin the water samples. Polyaromatic hydrocarbons were analysed in water and sediments whereas mercury and cadmium were analysed in water, sediment and suspended material. Also calcium, magnesium, sodium and potasium analyses were carried out in water samples. From these results it was found that, the Meriç River carries the domestic and industrial waste waters from the drianage area. Although the Meriç River has only the 10 '/. of total fresh water input by volume to the Aegean Sea by rivers, this ratio is higher than 10 */, with respect to BOD, COD, N and P values. Therefore, the Meriç River contains more of thes pollutants than the other rivers of Aegean Sea. Also, the Meriç River enhances the values of Hg, Cd and PAH at the eustarien stations.