Identification of micropollutants in Ergene river and their biotransformation potential under anaerobic conditions
Ergene nehri'ndeki mikrokirleticilerin ve anaerobik koşullar altındaki biyodönüşüm potansiyellerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 612618
  2. Yazar: SEYEDMEHDI EMADIAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 443
Özet
Ergene Nehri, kuzeydoğu-güneybatı yönünde Trakya boyunca akarak, Türkiye-Yunanistan sınırında Ege Denizi'ne dökülmeden önce Meriç Nehri ile birleşir. Nehir, endüstriyel ve kentsel deşarjlar, tarım ve hayvan çiftliklerinden gelen akış gibi farklı kaynaklar tarafından kirletilmektedir. Bu çalışmada, 2017-2018 yılları arasında dört mevsimde Ergene Nehri üzerindeki 75 noktadan alınan 300 örnekte, 'ortaya çıkan maddeler' veya 'öncelikli maddeler' şeklinde sınıflandırılan 222 adet mikrokirletici madde, 18 adet ağır metal ve 13 adet konvansiyonel su kirliliği parametresi ölçülmüştür. Ayrıca, havzadaki başlıca kirlilik kaynak bölgelerinin kirletici parmak izlerinin yanı sıra, başlıca kirletici kaynakları da tespit edilmiştir. En önemli konvansiyonel parametreler arasında olan KOİ, yıl boyunca 17 ila 1660 mg/L arasında değişmiştir. En yüksek KOİ değerleri, Evrensekiz OSB'nin yanı sıra tekstil, boya, gıda ve kimya endüstrisi gibi farklı endüstrilerden oluşan Büyükkarıştıran OSB'nin yakınlarında gözlenmiştir. Arsenik, alüminyum, çinko, bakır, kurşun ve krom konsantrasyonlarının sırasıyla 1.0, 83.9, 33.6, 14.6 ve 7.1 mg/L ye ulaştığı belirlenmiştir. Yaz, sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında alınan nehir suyu örneklerinde en az bir noktada sırasıyla 131, 135, 96 ve 103 adet organik mikrokirletici madde tespit edilmiştir. Mikrokirleticilerin konsantrasyonu, 10 ng /L ila 330 mg/L arasında değişmektedir. Mikrokirleticiler, çeşitli endüstriyel, tarımsal ve evsel faaliyetlerden kaynaklanan geniş bir kimyasal yelpazesini kapsamaktadır. Benzotriazoller, heksa(metoksimetil)melamin (HMMM), tris(2-butoksietil) fosfat (TBEF) ve benzalkonyum klorürler (BAK'lar), en yüksek konsantrasyona sahip olanların yanı sıra en sık saptanan kimyasallardır. Çorlu ve Ergene Dereleri'nin yakınında bulunan OSB'lerin yanı sıra, Büyükkarıştıran OSB'nin de bu kirleticilerin ana kaynakları arasında olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, yukarıda bahsedilen esas olarak tekstil ve metal endüstrilerinden nehre deşarj edilen bu mikrokirleticilerin biyodönüşüm potansiyeli, simule edilmiş su sediment sisteminde anaerobik ve sülfat indirgeyici koşullar altında test edilmiştir. Benzotriazoller ve TBEF kısmen parçalanmış, HMMM ve BAK'lar için ise biyolojik bozunma tespit edilmemiştir. Bu çalışmanın sonuçları, nehir sedimentindeki baskın kirleticilerin akıbetini anlamak ve Ergene Nehri'deki kirliliği azaltma stratejilerini geliştirmek amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Ergene River spans Thrace from northeast to southwest and joins to Maritsa River, then falls to Aegean Sea at Turkey-Greece border. The river suffers pollution from different sources such as industrial and urban discharges, runoff from agricultural and animal farms. In this study, 222 micropollutants which are listed as contaminants of emerging concern or priority substances, 18 heavy metals and 13 conventional water pollution parameters were measured in 300 samples taken from 75 points on Ergene River at four seasons in the years of 2017-2018. Moreover, major source of micropollutants as well as pollutant fingerprint of major pollution source zones in the watershed were identified. Among the most important conventional parameters, COD, varied between 17 to 1660 mg/L during the year. The highest COD values were observed next to the Evrensekiz OIZ as well as Büyükkarıştıran OIZ consist of different industries such as textiles, dyes, food and chemical industries. Arsenic, aluminum, zinc, copper, lead and chromium concentrations reached to 1.0, 83.9, 33.6, 14.6 and 7.1 mg/L next to the OIZs, respectively. 131, 135, 96 and 103 organic micropollutants were detected in at least one point during summer, fall, winter and spring sampling, respectively. Concentration of micropollutants ranged from 10 ng/L to 330 mg/L. The micropollutants embraced a wide spectrum of chemicals originated from various industrial, agricultural and domestic activities. Benzotriazoles, hexa(methoxymethyl) melamine (HMMM), tris (2-butoxyethyl) phosphate (TBEP) and benzalkonium chlorides (BACs) were the most frequently detected chemicals as well as the ones with the highest concentration. OIZs located next to the Çorlu and Ergene Creeks as well as Büyükkarıştıran OIZ were the main sources of those pollutants. For instance, HMMM was mainly originated from the textile industries located in Büyükkarıştıran OIZ. In addition, biotransformation potential of the aforementioned micropollutants which are mainly discharged from textile and metal industries into the river, at the simulated water-sediment system was tested under anaerobic and sulfate reducing conditions. Benzotriazoles and TBEP were degraded partially whereas no biodegradation was determined for HMMM and BACs. The outcomes of this study can be used to understand the fate of dominant contaminants in the river sediment and develop future pollution mitigation strategies for Ergene River.