Kaklık ovası ve çevresi zerkonidlerinin (acari, gamasida, zerconidae) sistematik yönden incelenmesi
Investigation of the zerconid (acari, gamasida, zerconidae) in the Kaklık plain and its environment on the basis of their systematic
  1. Tez No: 84554
  2. Yazar: SEYHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, Denizli Kaklık Ovası ve çevresinden toplanan zerkonid akarları incelenerek, bu örneklerden iki cinse ait toplam beş tür tespit edilmiştir. Bu türlerden; Zercon karadaghiensis Türkiye faunası için; Z. beleviensis sp.n. ise bilim dünyası için yenidir. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çizilmiş, ölçümleri yapılmış, tanımlan gözden geçirilmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Ayrıca, tespit edilen türler için teşhis anahtarları da düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, it has been evaluated the zerconid mites collected from Denizli province Kaklık plain, described five species belonging two genera from this material. Of these; Z. karadaghiensis is new records for the fauna of Türkiye; Z. beleviensis sp.n. is new to science. On the basis of drawing made from the collected specimens, the descriptions and measurements of five species have been given and their geographic distribution have been discussed. Additionally, the identification keys species of the collected specimens have been arranged.