Derin çürüklü daimi dişlerin iki aşamalı indirekt pulpa tedavisinde ozon uygulamasının etkinliğinin in vivo olarak değerlendirilmesi
Effectiveness of the ozone application in two-visit indirect pulp therapy of permanent molars with deep carious lesion: İn vivo evaluation
- Tez No: 845569
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERVE AKÇAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Derin Çürüklü Daimi Dişlerin İki Aşamalı İndirekt Pulpa Tedavisinde Ozon Uuygulamasının Etkinliğinin İn Vivo Olarak Değerlendirilmesi Bu çalışmada, iki aşamalı indirekt pulpa tedavisinde, ozon uygulamasının etkinliğinin klinik ve mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İn vivo şartlarda yürütülen bu çalışmada, derin dentin çürüğü teşhisi konulan ve pulpa perforasyon riski bulunan, 105 adet alt birinci daimi büyük azı diş iki aşamalı indirekt pulpa tedavisi uygulanmak üzere rastgele üç çalışma grubuna ayrılmıştır. Tedavi prosedürü kontrol grubunda herhangi bir dezenfektan uygulanmadan, pozitif kontrol grubunda kaviteye 60 sn %2'lik klorheksidin diglukonat uygulanarak, deney grubunda ise 60 sn ozon gazı uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Mikrobiyolojik analiz için, ilk aşamada kavitede bırakılan demineralize dokudan, daha sonra kaviteye dezenfektan uygulanmasının hemen ardından, dört aylık bekleme süresinin sonundaki ikinci aşamada kavite tekrar açıldığında ve tüm çürük doku temizlendikten sonra olmak üzere dört farklı zaman aralığında standart dentin örnekleri alınmıştır. Dentin örneklerinde Streptococcus mutans ve laktobasil türlerine ait koloni sayımı ve toplam koloni sayımı yapılmıştır. Ayrıca mikrobiyolojik örneklerin alındığı farklı zamanlarda, dokunun klinik özelliklerinin değerlendirilmesi için dentinin nem, kıvam ve renk özellikleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizde mikrobiyolojik analizler için Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri, klinik verilerin karşılaştırılmasında ise ki-kare ve Friedman testleri uygulanmıştır. Dentin özellikleri klinik olarak incelendiğinde, kavite tabanındaki demineralize çürük dokusunun tüm gruplarda ikinci aşamada renginin koyulaştığı, nemliliğinin azaldığı ve sertliğinin arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of The Ozone Application in Two-Visit Indirect Pulp Therapy of Permanent Molars with Deep Carious Lesion: In Vivo Evaluation The aim of this study was to evaluate the clinical and microbiological effectiveness of the ozone application in two-visit indirect pulp therapy. This study was conducted in vivo conditons with 105 lower permanent first molars which had deep caries lesions with the risk of pulp perforation. The teeth were randomly divided into three study groups. Two-visit indirect pulp threapy was performed without any disinfectant in the control group, with 60 s 2% chlorhexidine digluconate applicaiton in the positive control group and 60 s ozon application in the experimental group. Standart dentin samples were taken in four different stage for the microbiological analysis: In the first visit after incomplete caries removal, immediately after the application of disinfectants, at the end of the four months period when the cavity was reopened and after all caries was removed. The dentin samples were microbiologically investigated for the total number of colony forming units, Streptococcus mutans (S. mutans), and lactobacilli. In addition, to evaluate the clinical characteristics of the tissue, dentin humidty, consistency and color properties were recorded. The statistical analysis of the data was obtained by Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test for the microbiological analysis, Friedman and chi-square test for the clinical analysis. Clinical results showed that, the dentin became siginficantly harder, lower humidity and darker at the second period in all groups.