Meyer limon çeşidinin meyve verim ve kalitesi üzerine humik asit ve deniz yosunu özlerinin etkileri
The effects of humic acid and seaweed fertilizers on fruit productivity and quality of meyer lemon variety
  1. Tez No: 845661
  2. Yazar: GİZEM NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada, Meyer limon çeşidinin meyve verim ve kalitesi üzerine humik asit ve deniz yosunu özlerinin etkileri incelenerek verimi artırmak ve kaliteli meyve elde etmek için en ideal humik asit dozu ve/veya deniz yosunu çeşidi belirlenmeye çalışılmıştır. Farklı deniz yosunu özlerinin meyve verimi ve kalite özellikleri üzerine etkilerinin önemli bulundukları saptanmıştır. Verim değerleri ortalamaları incelendiğinde, en yüksek değer Humik asit uygulamasında 30.20 kg/ağaç ile elde edilmiştir. Verim miktarı en düşük ise kontrol ağaçlarından 28.60 kg/ağaç değeri ile elde edilmiştir. Pomolojik özellikler incelendiğinde en fazla meyve ağırlığı 89.29 g ile Humik asit uygulamasından elde edilmiş olup en düşük meyve ağırlığı ise 83.15g ile AN deniz yosunu uygulamasında saptanmıştır. Meyve çapı en fazla olan meyve ise 52.88 mm ile Humik asit uygulamasından elde edilmiştir. En düşük meyve çapı değeri ise 51.39 mm ile kontrol ağaçlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of humic acid and seaweed extracts on fruit yield and quality of Meyer lemon variety were examined and the most ideal humic acid dose and/or seaweed type was tried to be determined to increase yield and obtain quality fruit. It has been determined that the effects of different seaweed extracts on fruit yield and quality characteristics are significant. When the average yield values were examined, the highest value was obtained with 30.20 kg/tree in the Humic acid application. The lowest yield was obtained from control trees with a value of 28.60 kg/tree. When the pomological properties were examined, the highest fruit weight was obtained from the Humic acid application with 89.29 g, and the lowest fruit weight was determined from the AN seaweed application with 83.15 g. The fruit with the largest fruit diameter, 52.88 mm, was obtained from Humic acid application. The lowest fruit diameter value was obtained from control trees with 51.39 mm.