Lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık, algılanan sosyal destek ve gelecek beklentileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between psychological resilience, perceived social support and future expectations of high school students
- Tez No: 845678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP ÖZKAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı lise kademesinde öğrenim gören öğrencilerin psikolojik sağlamlık, algılanan sosyal destek ve gelecek beklentileri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenim gören 698 öğrenciden oluşmaktadır. Demografik özellikler hakkında bilgi toplamak için Kişisel Bilgi Formu, psikolojik sağlamlık düzeylerini ölçmek için Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu (ÇGPSÖ-12), algılanan sosyal destek düzeylerini ölçmek için Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), gelecek beklentileri düzeylerini ölçmek için Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği (EGBÖ) kullanılmıştır. Veriler Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Örneklem t-testi, Pearson Momentler Korelasyonu ve Çoklu Regresyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık, algılanan sosyal destek ve gelecek beklentileri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Algılanan sosyal destek ve psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki belirlenmiştir. Psikolojik sağlamlık ile gelecek beklentisi arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Algılanan sosyal destek ile gelecek beklentileri arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre ise gelecek beklentisi ve algılanan sosyal desteğin psikolojik sağlamlığı anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Psikolojik sağlamlık ve algılanan sosyal destek düzeyinin cinsiyet, sosyoekonomik düzey, anne baba eğitim durumu, psikolojik desteğe ihtiyaç duyma durumuna göre anlamlı farklılık gösterirken; sınıf düzeyi ve anne baba birliktelik durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ergen gelecek beklentileri düzeyinin cinsiyet, sosyoekonomik düzey, psikolojik desteğe ihtiyaç duyma durumuna göre anlamlı farklılık gösterirken; sınıf düzeyi, anne baba birliktelik durumu, anne baba eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between psychological resilience, perceived social support and future expectations of high school students. The study group of the research consists of 698 students studying at the high school level affiliated with the Ministry of National Education in the central districts of Şahinbey and Şehitkamil in Gaziantep province. Personal Information Form to collect information about demographic characteristics, Child and Youth Psychological Resilience Scale Short Form (ÇGPSS-12) to measure psychological resilience levels, Multidimensional Perceived Social Support Scale (MDPSS) to measure perceived social support levels, and future expectations levels to measure Adolescent Future Expectations Scale (EGDS) was used. Data were analyzed using One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Independent Sample t-test, Pearson Moment Correlation and Multiple Regression methods. As a result of the research, significant relationships were found between high school students' psychological resilience, perceived social support and future expectations. A moderate positive relationship between perceived social support and psychological resilience was determined. It was determined that there was a moderate positive relationship between psychological resilience and future expectations. It was determined that there was a moderate positive relationship between perceived social support and future expectations. According to the results of multiple regression analysis, future expectations and perceived social support significantly predicted psychological resilience. While psychological resilience and perceived social support levels differ significantly according to gender, socioeconomic level, parents' education level, and need for psychological support; It was determined that there was no significant difference according to grade level and parents' relationship status. While the level of adolescent future expectations varies significantly according to gender, socioeconomic level, and need for psychological support; It was determined that there was no significant difference according to grade level, parents' relationship status, and parents' education level.