Sınai mülkiyet hukukundan doğan uyuşmazlıklarda arabuluculuk-tahkim (Med-Arb)
Mediation-arbitration (Med-Arb) in disputes arising from industrial property law
  1. Tez No: 845677
  2. Yazar: ELİF KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sınai mülkiyet hakları sahibine tekel niteliğinde haklar sağlayan ve soyut nitelikte haklardır. Yalnızca belirli bir süreliğine sahiplerinin tekelinde olan sınai mülkiyet haklarından doğan uyuşmazlıkların çözümünde süre ve masraf önemli birer unsurdur. Bu sebeple de sınai haklardan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümünde verimliliği esas alan uyuşmazlık çözüm yöntemlerine başvurulması gerekmektedir. Bu yöntemlerden biri olan Med-Arb, arabuluculuk ve tahkim uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden oluşan karma yapıda bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Arabuluculuk ve tahkim yöntemlerinin olumlu özelliklerini bünyesinde birleştirmenin yanı sıra kendine has birtakım faydaları ve sakıncaları da bulunmaktadır. Med-Arb yöntemi karma yapıda bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmasının yanı sıra karma yapıdaki birtakım uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin de temel modelini oluşturmaktadır. Sınai mülkiyet haklarından doğan uyuşmazlıkların çözümünde Med-Arb yönteminin kullanılabilmesi için bu yöntemin elverişliliği incelenmelidir. Med-Arb yönteminin ticari ve özellikle de sınai haklardan doğan uyuşmazlıklarda taraflara sağladığı faydalar göz önüne alındığında bu yöntemin kullanımının yaygınlaşması için kanuni düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra uygulayıcıların ve ticari hayata katılanların bu yöntem hakkında aydınlatılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial property rights are abstract rights that provide monopoly rights to their owners. Considering that industrial property rights are monopolized by their owners only for a certain period, time and expense are essential factors in resolving disputes arising from industrial property rights. For this reason, it is necessary to use dispute resolution methods based on efficiency in resolving disputes arising from industrial property rights. Med-Arb, one of these methods, is a mixed dispute resolution method consisting of mediation and arbitration. In addition to combining the beneficial features of mediation and arbitration, Med-Arb also has its own advantages and disadvantages. Med-Arb is not only a mixed dispute resolution method but also serves as the primary model for several mixed dispute resolution methods. Med-Arb has found its place in our law through the regulations of institutional arbitration centers. In order to use the Med-Arb method in resolving disputes arising from industrial property rights, the arbitrability of this method should be reviewed. Considering the benefits that Med-Arb provides to the parties in commercial disputes and especially in disputes arising from industrial property rights, legal regulations should be made for the usage of this method to become widespread. Furthermore, there is a necessity to inform practitioners and participants of commercial life about this method.