Türkiye'de yaygın büyük toprak gruplarında azotlu gübrelerden meydana gelen kayıplar üzerine araştırmalar
Nitrogen losses from nitrogeneous fertilizer applied to the some great soil groups of Türkiye
  1. Tez No: 84571
  2. Yazar: HAYDAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETİ BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DE YAYGIN BÜYÜK TOPRAK GRUPLARINDA AZOTLU GÜBRELERDEN MEYDANA GELEN KAYIPLAR ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Haydar POLAT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Fethi BAYRAKLI 1999, Sayfa:155 Jüri: Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Ali GÜLÜMSER Prof. Dr. Ahmet KORKMAZ Doç. Dr.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis NITROGEN LOSSES FROM NITROGENEOUS FERTILIZER APPLIED TO THE SOME GREAT SOIL GROUPS OF TÜRKİYE Haydar POLAT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor: Prof.Dr. Fethi BAYRAKLI 1999, Page:155 Jury: Prof.Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. Kemal GÜR Prof. Dr. Ali GÜLÜMSER Prof. Dr. Ahmet KORKMAZ Doç. Dr. Nutullah ÖZDEMİR In this study the amount of ammonia volatilization loss from various levels of surface-applied urea, ammonium nitrate (AN), ammonium sulphate (AS) and diammonium phosphate (DAP) was investigated in different six common great soil groups of Turkey under Konya ecological conditions. In addition, the amount of ammonium and nitrate leaching loss from surface-applied urea, AN*, AS* and DAP* and their levels was also investigated in different six soil types under laboratory conditions.