Ereğli koyunculuk üretme istasyonunda yetiştirilmekte olan Akkaraman, ivesi ve ivesi x Akkaraman melez koyun sürülerinde bazı döl verim özelliklerinin fenotipik ve genetik parametreleri
The Parameters of phenotypic and genetic of some reproduction traits of Akkaraman, awassi and awassi x Akkaraman croduction sherp reared at Ereğli sheep production station
- Tez No: 84570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET PENPECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Doktora Tezi EREĞLİ KOYUNCULUK ÜRETME İSTASYONUNDA YETİŞTİRİLMEKTE OLAN AKKARAMAN, İVESİ VE İVESİ X AKKARAMAN MELEZ KOYUN SÜRÜLERİNDE BAZI DÖL VERİM ÖZELLİKLERİNİN FENOTİPİK VE GENETİK PARAMETRELERİ H. İbrahim ÖZBAYAT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Y. Doç. Dr. Mehmet PEMBECİ 1999, Sayfa: 65 Jüri : Y. Doç. Dr. Mehmet PEMBECİ Prof Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. S. Metin YENER Prof. Dr. M. Naci TÜZEMEN Doç. Dr. Saim BOZTEPE Bu çalışmada Ereğli Koyunculuk Üretme İstasyonunda yetiştirilmekte olan Akkaraman, İvesi ve İvesi X Akkaraman (İxA) melez koyunların gebelik oranı (GO), doğuran koyun basma doğan kuzu (DKDK) oranı, doğum ağırlığı (DA) ve gebelik süresi (GS) ile ilgili ortalama değerler hesaplanmış ve bu özelliklere bazı faktörlerin etkisi incelenmiştir. Ayrıca bu özelliklerin tekrarlanma dereceleri sınıf-içi korelasyon metoduyla hesaplanmıştır. Akkaraman, İvesi ve İxA melezlerinde gebelik oranına ait tüm sürü analizindeki ortalama değerler sırasıyla, %73.3, %77.1 ve %79.0 olarak bulunmuştur. Gebelik oranlan arasındaki farklar önemli değildir. DKDK oranına ait ortalamalar aynı sırayla %115.8, 114.3 ve 113.0 olarak bulunmuştur. Doğum ağırlığı ve gebelik11 süresine ait ortalamalar Akkaraman, İvesi ve İxA melez sürüleri için sırasıyla 3.136 kg ve 149.7 gün, 3.109 kg ve 151.4 gün, 3.096 kg ve 151.1 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT PhD Thesis THE PARAMETERS OF PHENOTYPIC AND GENETIC OF SOME REPRODUCTION TRAITS OF AKKARAMAN, AWASSI AND AWASSI x AKKARAMAN CROSSBRED SHEEP REARED AT ERE?Lİ SHEEP PRODUCTION STATION H. Ibrahim ÖZBAYAT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science. Supervisor : Asst. Prof. Dr. Mehmet PEMBECİ 1999, Page: 65 Jury : Asst. Prof. Dr. Mehmet PEMBECİ Prof Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. S. Metin YENER Prof. Dr. M. Naci TÜZEMEN Assoc. Prof. Dr. Saim BOZTEPE In this study, the averages of conception rate, prolificacy rate, birth weight and gestation length calculated for Akkaraman, Awassi and Awassi x Akkaraman (AxA) crossbred sheep raising at Station of Ereğli Sheep Production. On the other hand, the effects of some factors investigated on these traits. However, the repeatabilities of these traits was calculated with the method of intra-class. The averages of conception rate were %73.3, %77.1 and %79.0 for Akkaraman, Awassi and AxA crossbred, respectively. The averages of prolificacy rate were %115.8, 114.3 and 113.0 for Akkaraman, Awassi and AxA crossbred, respectively. The averages of birth weight and gestation length were 3.136 kg andIV 149.7 day, 3.109 kg and 151.4 day, 3.096 kg and 151.1 day for Akkaraman, Awassi and AxA crossbred sheep, respectively.