Blokzincir teknolojisi ile gerçekleştirilen merkeziyetsiz otonom organizasyonların (Dao'ların) hukuki niteliği
Legal qualification of decentralized autonomous organizations (Dao's) through blockchain technology
  1. Tez No: 845713
  2. Yazar: SALİH KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Merkeziyetsiz otonom organizasyonlar diğer bir deyişle DAO'lar, teknolojinin gelişmesi ve blokzincir sisteminin yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkmış yeni bir organizasyon yapısıdır. DAO'lar blokzincir sistemi üzerinde kodlanan akıllı sözleşmeler ile işlemektedir. DAO'lara insanlar genellikle, özel olarak oluşturulmuş tokeni satın alarak katılmaktadır. Merkezi bir yönetimi olmayan DAO'lar, kararlarını sistemde yer alan katılımcılarının oyları ile belirlemektedir. Geleneksel organizasyon yapılarından oldukça farklı olan DAO'ların, hukuki niteliği halihazırda belirsizdir. Bu çalışmada sayıları günden güne artan bu organizasyon yapısının, Türk hukukundaki ve karşılaştırmalı hukuktaki niteliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmada adi şirket hükümleri, DAO'ların yapısı ve işleyişi ile mukayeseli olarak incelenmiştir. Zira Türk doktrininde DAO'lar, çoğunlukla adi şirket olarak nitelendirilmektedir. Öte yandan karşılaştırmalı hukuk bakımından yapılan incelemede ise genel bir açıklama yapıldıktan sonra, DAO'lara ilişkin özel kanuni düzenlemeler detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Decentralized autonomous organizations, or DAOs, are a new organizational structure that has emerged with the development of technology and the spread of the blockchain system. DAOs operate with smart contracts coded on the blockchain system. People usually participate in DAOs by purchasing a specially created token. DAOs, which do not have a centralized management, determine their decisions with the votes of the participants in the system. The legal qualification of DAOs, which are quite different from traditional organizational structures, is currently unclear. In this study, the nature of this organizational structure, which is increasing day by day, in Turkish law and comparative law is tried to be revealed. In addition, this study analyzes the provisions of the general partnership in comparison with the structure and functioning of DAOs. This is because in the Turkish doctrine, DAOs are mostly characterized as general partnerships. On the other hand, in the analysis made in terms of comparative law, after a general explanation, the special legal regulations regarding DAOs are discussed in detail.