Genç yetişkin bireylerde otur-kalk testlerinin alt ekstremite kas kuvvetleri ile ilişkisi
Relationship between sit-to-stand tests and lower extremity muscle strength in young adult individuals
- Tez No: 845726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DENİZOĞLU KÜLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Turan, H. (2024) Genç yetişkin bireylerde otur-kalk testlerinin alt ekstremite kas kuvvetleri ile ilişkisi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, İstanbul. Bu çalışma genç yetişkinlerin Otur Kalk Test (OKT) performanslarını ve alt ekstremite izometrik kas kuvvetleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve cinsiyetler arasındaki farkı tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 20,80±1,42 yıl olan 33 kadın ve 33 erkek genç yetişkin birey katılmıştır. Tüm bireylerin demografik özellikleri kaydedilmiş, 5 tekrarlı Otur Kalk Testi, 10 saniye Otur Kalk Testi, 30 saniye Otur Kalk Testi, 1 dakika Otur Kalk Test performansları belirlenmiş ve alt ekstremite kas kuvvetlerinden; diz ekstansiyonu, diz fleksiyonu, kalça ekstansiyonu, kalça fleksiyonu, kalça abdüksiyonu izometrik kas kuvvetleri her iki alt ekstremiteden Hend Held Dinamometre (HHD) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turan, H. (2024) The relationship between sit-to-stand tests and lower extremity muscle strength in young adults. Master's, Istanbul Atlas University Education Institute, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Istanbul. This study was conducted to determine the relationship between the Sit to Stand Test (STST) performances of young adults and their lower extremity isometric muscle strength and to detect the difference between genders. 33 female and 33 male young adult individuals with an average age of 20.80±1.42 years participated in the study. The demographic characteristics of all individuals were recorded. 5-repetition Sit to Stand Test, 10 second Sit to Stand Test, 30 second Sit to Stand Test, One-minute Sit to Stand Test performances were determined and lower extremity muscle strengths; Knee extension, knee flexion, hip extension, hip flexion, hip abduction isometric muscle strengths were evaluated with a Hend Held Dynamometer(HHD) for both legs.