Metabolik sendromlu hastalarda aterojenik plazma indeksi ve nabız dalga hızının (pulse wave velocity) arteriyel sertlik ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between atherogenic plasma index and pulse wave velocity with arterial stiffness in patients with metabolic syndrome
- Tez No: 845754
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Metabolik sendrom (MetS), insülin direnciyle başlayan abdominal obezite, glukoz intoleransı veya tip 2 diyabet, dislipidemi, hipertansiyon ve koroner arter hastalığı (KAH) gibi sistemik bozuklukların birbirine eklendiği ölümcül bir endokrinopatidir. Arteriyel sertlik yaşlanma, çevresel ve genetik faktörler sonucunda damarlarda oluşan fonksiyonel ve yapısal değişiklikler olarak tanımlanır. Arteriyel sertliğin kardiyovasküler hastalık ilişkili mortalitenin bağımsız belirleyicisi olduğu bilinmektedir. Kardiyovasküler hastalık risk kümelenmesi olan metabolik sendromda da arteriyel sertlik artışı gözlenmektedir. Aterojenik plazma indeksi (API); aterojenik ve anti-aterojenik faktörler arasındaki dengeyi kapsamlı bir şekilde yansıtır ve KAH riskini tahmin etmede güçlü bir belirteçtir. Çalışmamızda metabolik sendromlu hastalarda; metabolik sendrom bileşenleri ile aterojenik plazma indeksi ve nabız dalga hızının ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız için Mart 2023 – Ağustos 2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Polikliniğine ayaktan başvuran 18- 65 yaş arasındaki bireylerden; daha önceden belirlenmiş çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 55 olgu ve kontrol grubu için; hasta grubuna benzer yaş ve cinsiyette vücut kütle indeksi (VKİ) 30'un altında olan ve aynı polikliniğe başvuran sağlıklı bireylerden 26 olgu seçildi. Hasta ve kontrol grubu nabız dalga hızı (NDH), API ve biyokimyasal parametre sonucuna göre değerlendirildi ve elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği'nde yapılan bu çalışmaya 55 hasta ve 26 sağlıklı birey dahil edildi. Hasta grubunun %50,9'u (n=28), kontrol grubunun %55,0'ı (n=13) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 54,96±8,16 yıl, kontrol grubunun ise 51,31±10,72 yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Metabolic syndrome (MetS) is a fatal endocrinopathy characterized by the combination of systemic disorders such as insulin resistance, abdominal obesity, glucose intolerance or type 2 diabetes, dyslipidemia, hypertension, and coronary artery disease (CAD). Arterial stiffness is defined as functional and structural changes in the arteries that occur as a result of aging, environmental, and genetic factors. Arterial stiffness is known to be an independent determinant of cardiovascular disease-related mortality. Metabolic syndrome, characterized by the clustering of cardiovascular disease risk factors, is also associated with increased arterial stiffness. Atherogenic Plasma Index (API) comprehensively reflects the balance between atherogenic and anti-atherogenic factors and is a powerful marker for predicting CAD risk. In our study, we aimed to investigate the relationship between the components of metabolic syndrome and atherogenic plasma index and pulse wave velocity in patients with metabolic syndrome. Materials and Methods: For our study, 55 cases meeting the pre-defined inclusion criteria and a control group of 26 individuals with a body mass index (BMI) below 30, similar in age and gender to the patient group, were selected from individuals aged 18-65 who presented to the Endocrinology Outpatient Clinic of Necmettin Erbakan University Hospital between March 2023 and August 2023. The patient and control groups were evaluated based on pulse wave velocity (PWV), API, and biochemical parameters, and the statistical analysis of the obtained data was performed. Results: This study, conducted at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital Endocrinology and Metabolism Diseases Clinic, included 55 patients and 26 healthy individuals. Of the patient group, 50.9% (n=28) were female, while 55.0% (n=13) of the control group were female. The mean age of the patients was 54.96±8.16 years, and that of the control group was 51.31±10.72 years.