Travmaya bağlı doku defekti olan hastalarda biyolojik parametrelerin retrospektif olarak incelenmesi ve tedavi sürecine etkilerinin değerlendirilmesi
Retrospective analaysis of blood parameters in patients with soft tissue defects due to trauma and evaluation of their effects on the treatment process
  1. Tez No: 845783
  2. Yazar: MERT NOYAN DABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERÇİN CAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hafif ve ağır yarası olan hastaların değerlendirilmesinde ve takibinde C-reaktif protein (CRP) yanı sıra hematolojik indekslerinin etkin bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağı karşılaştırmalı olarak araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Yumuşak doku defekti nedeni ile Şubat 2023 – Ekim 2023 tarihleri arasında Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran yaklaşık 150 hastanın retrospektif olarak verileri incelendi. Hastaların görsel ve fiziksel yara muayenesi, demografik özellikleri ve tüm hematolojik laboratuvar sonuçlarını içeren kayıtları toplandı. İnceleme sonucunda sekonder patolojisi bulunmayan primer patoloji olarak sadece travmaya bağlı doku defekti bulunan 30 hasta University of Texas Staging System skoruna göre hafif (n:15) ve ağır hasta grubu (n:15) olarak iki gruba ayrıldı. İstatistiksel yöntemler kullanılarak hasta gruplarının taburcu öncesi ve yatış boyunca ölçülen ortalama (Ort) hematolojik indeksleri [platelet, lökosit, nötrofil, lenfosit, monosit, eritrosit, hematokrit, MCV, MCH, RDW, MPV, plateletkrit, platelet/lenfosit oranı (PLR), nötrofil/lenfosit oranı (NLR), nötrofil/monosit oranı (NMR), lenfosit/monosit oranı (LMR) ve sistemik immün inflamasyon indeksi (SII)] ve C reaktif protein (CRP) düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, a comparative investigation was conducted to assess whether C-reactive protein (CRP) and hematological indices can be effectively utilized in the evaluation and monitoring of patients with mild and severe wounds. Materials and Methods: Between Februay 2021 and October 2023, a retrospective analysis was conducted on the data of approximately 150 patients who consulted to the Department of Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery at Başakşehir Çam Sakura City Hospital due to soft tissue defects. Patient records, including visual and physical wound examinations, demographic characteristics, and all hematological laboratory results, were collected. Following the examination, patients with only tissue defects related to trauma and no secondary pathology were classified into two groups based on the University of Texas Staging System score: mild (n:15) and severe patient groups (n:15). Using statistical methods, the average (Mean) hematological indices measured during pre-discharge and hospitalization were compared between patient groups. These indices included platelet, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, monocyte, erythrocyte, hematocrit, MCV, MCH, RDW, MPV, plateletcrit, platelet/lymphocyte ratio (PLR), neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), neutrophil/monocyte ratio (NMR), lymphocyte/monocyte ratio (LMR), and systemic immune inflammation index (SII), as well as C-reactive protein (CRP) levels.