Diyabetes mellitusu olan hastalarda ortostatik hipotansiyon varlığının arteriyel sertlik ile ilişkisi
The relationship between the presence of orthostatic hypotension and arterial stiffness in patients with Diabetes mellitus
  1. Tez No: 845782
  2. Yazar: MERVE ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVER BOZTEPE DERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Diyabetin mikrovasküler komplikasyonlarından olan kardiyak otonom nöropati, DM hastalarındaki kardiyovasküler hastalık üzerinde büyük etkisi olan yaygın ve sıklıkla gözden kaçan bir komplikasyondur. OH, kardiyovasküler otonom nöropatinin ciddi ve geç ortaya çıkan sonucudur. Yapılan çalışmalarda arteriyel sertliğin OH oluşumuna neden olabileceğini gösteren bulgular mevcuttur. Nabız dalga hızı, AS ölçümünde yaygın olarak kullanılan non invaziv bir yöntemdir. Çalışmamızda DM'li hastalarda arteriyel sertlik parametrelerini ölçerek OH varlığı ile aralarındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçladık. Çalışmamıza toplam 203 DM tanılı hasta dahil edildi. 64 hasta OH tanısı aldı, 139 hastada OH saptanmadı. Hastaların demografik verileri, DM ve diğer hastalıklarıyla ilgili verileri, kullandıkları ilaçlar, laboratuvar verileri ve osilometrik ölçümle yapılan kan basıncı ve arteriyel sertlik parametrelerinin verileri kaydedildi. Kadın hasta olmak OH riskini arttırmaktadır ancak arteriyel sertlik parametrelerinde cinsiyetler arasında anlamlı fark yoktu. Parasempatik sistemin daha aktif çalışması, yüksek östrojen düzeylerinin RAS'ı etkilemesi ve ağırlık merkezinin alt ekstremiteye daha yakın olmasından kaynaklanan anatomik farklılıklar sonucu OH kadın hastalarda daha sıktır. Yaş ilerlemesi ile artan ateroskleroza bağlı SKB, NB, AH, TVR, AP, Aİ@75, NDH artış vardır.
Özet (Çeviri)
Cardiac autonomic neuropathy, a microvascular complication of diabetes, is a common and often overlooked complication that has a major impact on cardiovascular disease in DM patients. OH is a serious and late manifestation of cardiovascular autonomic neuropathy. Studies have shown that arterial stiffness may cause OH formation. Pulse wave velocity is a non-invasive method widely used in the measurement of AS. In our study, we aimed to determine the relationship between the presence of OH and arterial stiffness parameters in patients with DM. A total of 203 patients with DM were included in our study. 64 patients were diagnosed with OH and 139 patients did not have OH. Demographic data, data on DM and other diseases, medications, laboratory data and data on blood pressure and arterial stiffness parameters measured by oscillometric measurement were recorded. Being a female patient increases the risk of OH, but there was no significant difference between genders in arterial stiffness parameters. OH is more common in female patients due to anatomical differences resulting from more active parasympathetic system, high estrogen levels affecting the RAS and the center of gravity being closer to the lower extremity. There is an increase in SDB, NB, AH, TVR, AP, AI@75, NDH due to increasing atherosclerosis with advancing age.