Erektil disfonksiyon tanılı hastalarda serum stweak düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum stweak levels in patients diagnosed with erectile dysfunction
  1. Tez No: 845800
  2. Yazar: AYBERK İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çözünür tümör nekroz faktörü benzeri apoptozun zayıf indükleyicisi (sTWEAK) inflamatuvar ve aterojenik reaksiyonları modüle eden bir sitokindir. Kronik inflamatuvar süreçte gelişen aterosklerozun bir sonucu olan erektil disfonksiyon (ED) ile ilişkisi bugüne kadar hiç araştırılmamıştır. Bu çalışmada serumdaki sTWEAK düzeylerinin ED için potansiyel bir öngörücü faktör olarak rolünü incelemek amaçlandı. Çalışma Eylül 2021 - Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. ED tanısı koymak ve ED'nin şiddetini değerlendirmek amacıyla Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi erektil fonksiyon (IIEF-EF) skoru kullanıldı. En az altı aydır ED şikayeti (IIEF-EF skoru
Özet (Çeviri)
The soluble tumor necrosis factor-like weak inducer of apoptosis (sTWEAK) is a cytokine that modulates inflammatory and atherogenic reactions. To date, its relationship with erectile dysfunction (ED), which is a consequence of atherosclerosis developing in the chronic inflammatory process, has not been investigated. In this study, we aimed to evaluate the role of sTWEAK levels in serum as a potential predictive factor for ED. The study was conducted between September 2021 and September 2023. The International Index of Erectile Function erectile function (IIEF-EF) score was used to diagnose ED and evaluate the severity of ED. Men (n=90) between the ages of 30 and 70, who had ED complaints (IIEF-EF score