Uzmanlık öğrencisi hekimlerin crush yaralanması/iskelet kası kompartman sendromu ve hiperbarik oksijen tedavisi hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and attitudes of resident physicians working at sbu gulhane training and research hospital regarding crush injury and skeletal muscle compartment syndrome, and their perceptions of hyperbaric oxygen therapy
- Tez No: 845801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ZAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan uzmanlık öğrencisi hekimlerin Crush Yaralanması/İskelet Kası Kompartman Sendromu ve Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarını değerlendirmek, etkileyen faktörleri araştırmak ve Crush Yaralanması/İskelet Kası Kompartman Sendromu ile HBOT hakkındaki farkındalığı artırmayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen kesitsel bir anket çalışmasıdır. 01.07.2023 – 01.08.2023 tarihleri arasında görev yapan toplam 318 uzmanlık öğrencisi hekim katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri ve crush yaralanması/iskelet kası kompartman sendromu ile ilgili bilgi düzeyi ve tutumları değerlendiren 30 sorudan oluşan anket formu, öncelikle yüz yüze görüşmeler ile, mümkün olmadığı durumlarda online olarak uygulandı. Bulgular: Çalışmaya 161 kadın, 157 erkek toplam 318 uzmanlık öğrencisi hekim katılmıştır. Uzmanlık öğrencisi hekimlerin 9'u temel bilimlerde, 140'ı cerrahi bilimlerde, 169'u dahili bilimlerde görev yapmaktadır. Crush yaralanmaları/iskelet kası kompartman sendromu tedavilerini sorduğumuzda, uzmanlık öğrencisi hekimlerin %83'ü HBOT seçeneğini işaretlemiştir. Bu, fasyotomi ve amputasyondan sonra en fazla işaretlenen üçüncü cevaptır. 13 bilgi sorusuna verilen cevaplar doğru cevap bir puan, yanlış cevap sıfır puan alacak şekilde puanlandırılmıştır. Çalışmaya katılan uzmanlık öğrencisi hekimlerin 13 bilgi sorusundan aldıkları puanların ortancası 8 olarak hesaplanmıştır. Bilgi soruları ile ilgili yapılan karşılaştırmalara temel bilimlerde görev yapan 9 uzmanlık öğrencisi hekim dahil edilmemiştir. Dahili bilimler ve cerrahi bilimlerde görev yapan uzmanlık öğrencisi hekimlerin aldıkları toplam puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, meslekte çalışma süresi 7 yıl ve üzerinde olan, deprem öncesi ve deprem sonrası hasta sevki yapan ve HBOT ile ilgili eğitim alan grup, diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek toplam puan almıştır. Sonuç: Bu çalışma, uzmanlık öğrencisi hekimlerin crush yaralanmaları/ iskelet kası kompartman sendromu ve HBOT ile ilgili bilgi düzeyi ve tutumlarını araştırarak, hekimlerin kısmen bilgi sahibi olduğunu ancak eksikliklerinin olduğunu göstermiştir. Uzmanlık öğrencisi hekimlerin HBOT ile ilgili eksikliklerinin farkında oldukları ve eğitim istedikleri tespit edilmiştir. Bu eksikliklerin giderilmesi için tıp fakültelerinin eğitim müfredatına konu eklenmesi, ayrıca su altı hekimliği ve hiperbarik tıp uzmanı bulunduran hastanelerin tüm kliniklere yönelik HBOT etki mekanizmaları, endikasyonları, kontrendikasyonları ile ilgili seminer/panel/toplantı vb. yöntemlerle sunumlar yapmalarını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to assess the knowledge levels and attitudes of resident physicians working at SBÜ Gülhane Training and Research Hospital regarding Crush Injury/Compartment Syndrome and Hyperbaric Oxygen Therapy (HBOT). Additionally, we seek to investigate the influencing factors and enhance awareness about Crush Injury/Compartment Syndrome and Hyperbaric Oxygen (HBO) Therapy. Materials and Methods: This study is a cross-sectional survey conducted at SBÜ Gülhane Training and Research Hospital. A total of 318 resident physicians, working 01.07.2023 and 01.08.2023, were included. A questionnaire consisting of 30 questions assessing sociodemographic characteristics and knowledge and attitudes about crush injury/skeletal muscle compartment syndrome was administered to the participants primarily through face-to-face interviews and online when face-to-face interviews were not possible. Results: Of the participants, 161 were female and 157 were male, making a total of 318 resident physicians. Nine resident physicians worked in basic sciences, 140 in surgical sciences, and 169 in internal medicine. When asked about treatments for crush injuries/compartment syndrome of skeletal muscle, 83% of resident physicians selected HBOT as the option. This is the third most selected option after fasciotomy and amputation. The responses to the 13 knowledge questions were scored with one point for a correct answer and zero points for an incorrect answer. The median score of the resident physicians on the 13 knowledge questions was calculated as 8. 9 resident physicians working in basic sciences were not included in the comparisons made regarding the knowledge questions. While there was no significant difference in the total average scores between resident physicians in internal medicine and surgical sciences, the group with professional experience of 7 years and above, those referring patients before and after earthquakes, and those who received training on HBOT had significantly higher average scores compared to other groups. Conclusion: In this study, we found that resident physicians have partial knowledge about crush injuries/compartment syndrome and HBOT, with identified gaps. The results also revealed that resident physicians are aware of their deficiencies in knowledge about HBOT and express a desire for further education. To address these gaps, we recommend incorporating relevant topics into the medical school curriculum. Additionally, hospitals with expertise in underwater medicine and hyperbaric medicine could organize seminars, panels, meetings, or other events to present information on the mechanisms, indications, and contraindications of HBOT to all clinical staff.