Artroskopik omuz cerrahisi yapılan hastalarda biseps tendon patolojilerinin klinik ve radyolojik etkinliği
Clinical and radiological efficacy of biceps tendon pathologies in patients undergoing arthroscopic shoulder surgery
  1. Tez No: 845807
  2. Yazar: ÖMERCAN SEPETCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, artroskopik cerrahi yöntem ile ameliyat edilen hastalardaki biseps tendon patolojilerine bağlı yapılan tenotominin ağrı ve fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisinin araştırılması ve manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) güvenilirliğinin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2022-2023 tarihleri arasında artroskopik omuz cerrahisi yapılan ve kontrollerde takip edilen 41 hastanın ameliyat sonrası omuz fonksiyonları incelendi. Hastalar izole tendiniti olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı; gruplar tenotomi yapılan ve yapılmayan olarak iki gruba daha ayrıldı. Toplamda 23 hastaya biseps tenotomisi uygulanırken, 18 hastaya tenotomi uygulanmadı. Hastaların MRG bilgileri, sosyo-demografik bilgileri (sosyo-demografik form), omuz eklem hareket açıklıkları, ağrı durumu vizüel analog skala (VAS) skoru ile, fonksiyonel durumu Amerikan Omuz ve Dirsek Cerrahları skoru (ASES), Constant skoru, omuz ağrı ve disabilite indeksi (SPADI), kol-omuz-el sorunları anketi (DASH), Oxford omuz skoru ile; sağlık durumu sağlık ölçütü anketi (SF-36) ile hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası 2.aydaki kontrolleri yapılarak kayda alındı. Biseps tenotomisi yapılan hastalarda ameliyat sonrası Popeye bulgusunun gelişip gelişmediği değerlendirildi. Ameliyat öncesi MRG ile ameliyat sırasında artroskopi görüntüleri karşılaştırılarak MRG'nin güvenilirliği değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 41 hastadan 15'i erkek, 26'sı kadındı. Ortalama yaş 53,29'du ve 26 hasta sağ koldan 15 hasta sol koldan ameliyat edildi. Tüm gruplarda cinsiyet ve ameliyat tarafı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0,05). 15 hastada MRG uyumlu değildi ve 15 hastada ameliyat sonrası Popeye deformitesi gelişti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of tenotomy performed on biceps tendon pathologies in patients undergoing arthroscopic surgical procedures on pain and functional outcomes. Additionally, the reliability of magnetic resonance imaging (MRI) will be determined. Materials and Methods: In this study, postoperative shoulder functions of 41 patients who underwent arthroscopic shoulder surgery at Harran University Faculty of Medicine Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between 2022 and 2023 were examined during follow-up examinations. Patients were divided into two groups based on the presence or absence of isolated tendinitis; these groups were further subdivided into two groups each based on whether tenotomy was performed or not. In total, biceps tenotomy was performed on 23 patients, while 18 patients did not undergo tenotomy. The patients' MRI information, socio-demographic data (socio-demographic form), shoulder joint range of motion, pain status using the Visual Analog Scale (VAS) score, functional status using the American Shoulder and Elbow Surgeons score (ASES), Constant score, Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Arm-Shoulder-Hand Problems questionnaire (DASH), Oxford Shoulder Score, and health status using the Health Criteria Questionnaire (SF-36) were recorded through preoperative and postoperative 2-month follow-up examinations. The development of the Popeye sign in patients undergoing biceps tenotomy was evaluated postoperatively. The reliability of MRI was assessed by comparing preoperative MRI with arthroscopic images taken during the surgery. Results: Of the 41 patients included in the study, 15 were male and 26 were female. The average age was 53.29 years and 26 patients were operated on the right arm and 15 patients were operated on the left arm. No statistically significant difference was observed in terms of gender and surgical side across all groups (p>0.05). MRI was not compatible in 15 patients, and Popeye deformity developed postoperatively in 15 patients.