Examination of various mirna markers in the differentiation of menstrual blood from peripheral blood
Menstruel kan-periferal kan ayırımında çeşitli mirna belirteçlerinin incelenmesi
- Tez No: 845833
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Olay yerinde menstruel kan, periferal kan, semen, tükürük ve vajinal sekresyon gibi vücut sıvıları yaygın olarak bulunan en önemli biyolojik örneklerdir. Bunlar bir ceza davasının niteliksel olarak analiz edilmesine, olay yerinin yeniden canlandırılmasına ve mahkeme salonu için güçlü delillerin sağlanmasına yardımcı olacak belirleyici ipuçları sağlar. Benzer şekilde, menstruel kan ile periferal kan ayrımı, bazı ceza davalarının mahiyetini anlamak için güçlü veriler sunacağından, adli vaka çalışması için hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada, 5 farklı vücut sıvısından oluşan toplam 96 biyolojik materyalde (21'i periferik kan, 21'i adet kanı, 20'si tükürük, 13'ü meni ve 21'i vajinal sekresyon) beş farklı miRNA'nın (miR-451, miR-144, miR-214, miR-203, miR-205) ekspresyon seviyeleri SYBR green tabanlı gerçek zamanlı PCR ile analiz edildi. Endojen kontrol olarak SNORD48 kullanıldı. Daha sonra seçilen aday belirteçlerin ekspresyon seviyeleri SPSS 22.0 ile yapılan diskriminant fonksiyon analizi ile karşılaştırılarak menstrüel kan ile periferik kan ayrımının mümkün olup olamayacağı araştırıldı. İlk adımda kan örneklerini kan dışı örneklerden ayırmak için miR451'in delta CT değerleri bağımlı değişken olarak, kan ve kan dışı örnekler de bağımsız değişkenler olarak seçildi. İkinci adım olarak iki farklı yol izlendi. İkinci adım için seçilen yollardan birinde, periferik kanı menstruel kandan ayırt etmek için bağımlı değişkenler olarak MB ve PB, bağımsız değişkenler olarak miR-214, miR203 ve miR205 seçildi. İkinci adım için seçilen diğer yolda ise bağımsız değişken olarak miRNA'lardan yalnızca miR203 seçildi. Kan örneklerini kan dışı örneklerden ayırmak için kullanılan fonksiyon testi Z1 ve Z2; menstrüel kanı periferal kandan ayırmak için kullanılan fonksiyon testi Y1 ve Y2 olarak adlandırıldı. Takip edilen iki aşamalı yöntem ile 21 test numunesi kullanıldığında %100 doğruluk oranına ulaşıldı. Bu başarı ikinci adımda hem miR-214, miR-203 ve miR-205'in birlikte bağımsız değişken olarak kullanılması durumunda hem de değişken olarak sadece miR-203'ün kullanılması durumunda geçerliydi. Bu sonuçlar, miR451 ve miR203'ün tek kaynak kanı menstrüel kandan ayırmada yeterli olacağını ve adli vakaların analizinde başarıyla kullanılabileceğini gösterdi. Çalışmada 5 ng RNA ile sonuç alınabildiği için az miktardaki adli örneklerde de kullanılması mümkün olmaktadır
Özet (Çeviri)
Body fluids such as peripheral blood, menstrual blood, semen, saliva, and vaginal secretions are the most significant biological samples commonly found at the scene of a crime. These provide decisive clues to help qualitatively analyse a criminal case, restructure the crime scene, and provide strong evidence for the courtroom. Similarly, the distinction between menstrual blood and peripheral blood is vital for forensic casework, as it could provide strong evidence to figure out the nature of some criminal cases. In this study, the relative expression levels of five different miRNAs (miR-451, miR-144, miR-205, miR-214, and miR-203) were analysed by SYBR green-based real-time PCR with 96 samples from 5 different body fluids, including 21 peripheral blood, 21 menstrual blood, 20 saliva, 13 semen, and 21 vaginal secretions. Then, it was investigated whether menstrual blood could be distinguished from peripheral blood with candidate markers selected by discriminant function analysis performed with SPSS 22.0. In the first step, delta CT values of miR451 were selected as the dependent variable, and blood and non-blood samples were selected as the independent variables to distinguish blood samples from non-blood samples. As the second step, two different paths were followed. The first was to select miR-214, miR203, and miR205 as independent variables and MB and PB as dependent variables to distinguish peripheral blood from menstrual blood. The other way was to select only miR203 from the miRNAs as an independent variable. The first of the two function test sets used was named Z1 and Z2, to separate blood samples from non-blood samples, and the second set, named Y1 and Y2, was used to separate menstrual blood from peripheral blood. The two-step method was followed, and a 100% accuracy rate was achieved when 21 test samples were used. This success was valid in the second step both when miR-214, miR-203, and miR-205 were used as variables and when only 203 was used as a variable. These results indicated that miR451 and miR203 would be sufficient to distinguish single source blood from menstrual blood and could be used successfully in the analysis of forensic cases. Since results can be obtained with 5 ng of RNA in the study, it is possible to use it in small amounts in forensic samples.