Diyarbakır-Bismil üretici koşullarında ekimi yapılan bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin karşılaştırılması
Yield and fiber quality characteristics of some cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties planted in Diyarbakır-Bismil producer conditions
- Tez No: 845843
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Pamuk elliden fazla sanayi koluna hammadde sağlayan gerek Dünya gerekse ülkemiz için en önemli endüstri bitkilerinden biridir. Lifleri iplik, tohumları ise yağ ve yem endüstrisinin ana hammaddesini oluşturmaktadır. Pamukta kütlü verimi üreticiyi, lifin teknolojik özellikleri (randıman, uzunluk, incelik, mukavemet vb.) ise doğrudan sanayiciyi ilgilendirmektedir. Bu yüzden pamuk ıslahçıları üretici ve sanayici istekleri doğrultusunda verim ve teknolojik özellikler yönünden üstün yeni çeşitler elde edebilmek için yoğun çaba sarf etmektedirler. Pamuk konusunda faaliyet gösteren birçok resmi ve özel kuruluş tescil ettikleri yeni pamuk çeşitlerini üretici ve sanayici hizmetine sunmaktadır. Tescil edilerek üretilmek üzere önerilen bu çeşitlerin verim performanslarının ve teknolojik özelliklerinin bölgemiz koşullarında belirlenmesi yüksek birim alan verimi ve kalite açısından önemlidir. Bu çalışmada ülkemiz pamuk üretim alanları için önerilen tescilli bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitleri Diyarbakır Bismil bölgesinde kütlü pamuk verimi ve lif teknolojik özellikler yönünden kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
Cotton is one of the most important industrial plants for both the world and our country, providing raw materials to more than fifty branches of industry. Its fibers are yarn, and its seeds are the main raw material of the oil and feed industry. In cotton, the seed yield is of interest to the producer, and the technological properties of the fiber (yield, length, fineness, strength, etc.) directly concern the industrialist. Therefore, cotton breeders make great efforts to obtain new varieties that are superior in terms of yield and technological properties in line with the demands of producers and industrialists. Many official and private organizations operating in the field of cotton offer the new cotton varieties they have registered to the service of producers and industrialists. Determining the yield performance and technological properties of these varieties, which are recommended to be registered and produced, under the conditions of our region is important in terms of high unit area yield and quality. In this study, some registered cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties recommended for cotton production areas of our country will be compared in terms of seed cotton yield and fiber technological properties in Diyarbakır Bismil region.