Smart gain slope management system
Akıllı kazanç eğimi yönetim sistemi
  1. Tez No: 845844
  2. Yazar: BURHAN AKÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Cable TV broadcast is an efficient and up-to-date technology that provides television broadcasting and internet communication to end users. This technology, which is used in Turkey as well as all over the world, is one of the main technology providers for internet communication and television broadcasts. With the development of technology, it has developed and continues to develop over time to meet the increasing bandwidth, upload speed, and data rate requirements. With the increasing gain levels, the frequency bands have also expanded and as of today, they have expanded to the 1.8 GHz frequency. Due to the requirements of the technology and the field, the system units that are adjusted by the technicians in the field leave their place to the remotely controlled units. This situation necessitates remotely controlled equalizer structures to compensate for losses at different frequencies in wide bands. This thesis introduces the design and production of an adaptive module that allows smoothing of the signal gain that can be used in the CATV distribution amplifier by the DOCSIS 4.0 standard. The design includes equalization, inverse equalization, and MCU blocks. The design includes radio frequency (RF) detectors to detect pivot signals close to 258 MHz and 1.8 GHz frequencies which are determined by DOCSIS 4.0 standard. MCU analyzes signal TCP power in pivot signals and measures the slope of the signal. In the automatic mode, the module flattens the 𝑆21 parameter using equalizer and inverse equalizer signal.
Özet (Çeviri)
Kablo TV yayınları, televizyon yayınlarının ve internet haberleşmesinin son kullanıcılara sağlandığı verimli ve güncel bir teknolojidir.Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kullanılan bu teknoloji, internet iletişimi ve televizyon yayınları için ana teknoloji sağlayıcılarından biridir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artan bant genişliği, yükleme hızı ve veri hızı gereksinimlerine cevap verebilmek için zamanla gelişim göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir. Artan kazanç seviyeleriyle birlikte frekans bantları da genişlemiş ve bugün itibariyle 1.8 GHz frekansına kadar genişlemiştir. Teknolojinin ve sahanın gereksinimleri itibariyle sahada teknikerler tarafından ayarlamaları yapılan sistem birimleri yerini uzaktan kontrollü birimlere bırakmaktadır. Bu durum geniş bantta farklı frekanslardaki kayıpları dengelemek için uzaktan kontrollü dengeleyici yapılarını gereklilik haline getirmiştir. Bu tez, DOCSIS 4.0 standardına uygun olarak CATV dağıtım yükselticileri bünyesinde de kullanılabilecek sinyal kazancını düzleştirmeyi sağlayan uyarlanabilir bir modülünün tasarımını ve üretimini göstermektedir. Tasarım dengeleyici, ters dengeleyici ve MCU bloğu içerir. Tasarım, DOCSIS 4.0 standardında belirlenen 258 MHz ve 1.8 GHz frekanslarına yakın pivot sinyalleri algılamak için RF dedektörler içerir. MCU, pivot sinyallerdeki toplam bileşik gücü analiz eder ve sinyalin eğimini ölçer. Otomatik modda modül, dengeleyici ve ters dengeleyici sinyali kullanarak 𝑆21 parametresini düzleştirir.