Hematopoetik kök hücre naklinin pediatrik hastalarda işitme üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of hematopoietic stem cell transplantation on hearing in pediatric patients
  1. Tez No: 845857
  2. Yazar: SIMUZAR SAMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çeşitli hastalıklar için hematopoetik kök hücre naklinin (HKHN) kullanımı artmaktadır. Bu prosedürden kaynaklanan ototoksisite ise yeteri kadar araştırılmamıştır. Bu çalışmada HKHN'nin işitme üzerine etkisi incelendi. Çalışmaya nakil tarihinde 18 yaşın altında olan 2016-2022 yılları arasında otolog veya allojenik HKHN yapılmış aynı zamanda HKHN öncesi ve sonrası işitme testi yapılan hastalar alındı. Hastaların demografik verileri izlem dosyalarından elde edildi. HKHN yapılan hastaların donör tipi, kök hücre kaynağı, medikal hazırlık rejimi, total vücut ışınlama (TBI) uygulanma durumu, ototoksik ilaç kullanımı durumu, bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyon durumu, yoğun bakıma yatışı, akut ve kronik Graft-versus-host hastalığı (GVHD) durumu, GVHD tedavisi, nakil öncesi işitme testi sonucu ve nakil sonrası işitme sonucu incelendi. İşitme testi sonucu Brock evrelemesine göre değerlendirildi. Çalışma kapsamında 232 hasta taranmış çalışmaya uygun olan 62 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışma grubunda 37 erkek, 25 kız mevcuttu ve hastaların ortalama nakil yaşları 8,97±5,73 yıldı. Nakil yapılan hastaların çoğunluğunu akut lenfoblastik lösemi (ALL) (12 hasta) ve talasemi majör (9 hasta) tanılı hastalar oluşturduğu tespit edilmiştir. Allojenik HKHN 52 hastaya, otolog HKHN ise 10 hastaya uygulanmıştır. HKHN yapılan hastaların %6,5'te (4 hasta) nakil sonrası işitme kaybı saptanmıştır. İşitme kaybı saptanan hastaların üçünde Brock evre 1, birinde ise Brock evre 4 ototoksisite saptanmıştır. Çalışma sonucuna göre akut GVHD durumu ile ototoksisite arasında anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır (p=0,002). Çalışma sonucuna göre takrolimus, ruksolitinib, metilprednizolon, amfoterisin B, gansiklovir ve siprofloksasin ile ototoksisite arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak HKHN yapılan hastaların işitme kaybı açısından risk taşıdığı düşünüldü. Çalışma sonucuna göre HKHN yapılan her hastanın HKHN öncesi bazal işitme testinin yapılması ve bu hastalara HKHN sonrası kontrol işitme testinin yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) for various diseases has been increasing in recent years. Ototoxicity resulting from this procedure has not been adequately studied. The effect of HSCT on hearing was investigated in this study. Patients under the age of 18 at the time of transplantation, who underwent autologous or allogeneic HSCT between 2016 and 2022, and who underwent hearing tests before and after HSCT were included in the study. Demographic data of the patients were obtained from the follow-up files. Donor type, stem cell source, medical preparation regimen, total body irradiation status, ototoxic drug use status, bacterial, viral and fungal infection status, intensive care unit admission, acute and chronic Graft-versus-host disease (GVHD) of the patients who underwent HSCT) status, GVHD treatment, pre-transplant hearing test result and post-transplant hearing result were examined. Hearing test result was evaluated according to Brock staging. Within the scope of the study, 232 patients were screened and 62 patients who were suitable for the study were included in the study. There were 37 boys and 25 girls in the study group, and the mean age of transplant was 8.97±5,73 years. Most of the transplanted patients consisted of patients with acute lymphoblastic leukemia (12 patients) and thalassemia major (9 patients). Allogeneic HSCT was performed in 52 patients and autologous HSCT was performed in 10 patients. Post-transplant hearing loss was detected in 6.5% (4 patients) of the patients who underwent HSCT. Brock stage 1 ototoxicity was found in three of the patients with hearing loss, and Brock stage 4 ototoxicity in one patient. According to the results of the study, a significant correlation was found between acute GVHD status and ototoxicity (p=0,002). According to the results of the study, a significant correlation was found between ototoxicity and tacrolimus, ruxolitinib, methylprednisolone, amphotericin B, ganciclovir, ciprofloxacin. In conclusion, it was thought that the patients who underwent HSCT were at risk for hearing loss. It would be appropriate to perform a baseline hearing test for each patient prior to undergoing HSCT and to perform a control hearing test after HSCT for these patients.