Pediyatrik tek taraflı alt batın cerrahisinde ultrason eşliğinde yapılan ilioinguinal/iliohipogastrik sinir bloğu ile transversus abdominis plan bloğunun postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the postoperative analgesic efficacy of ilioinguinal/iliohypogastric nerve block and transversus abdominis plan block in pediatric unilateral lower abdominal surgery
- Tez No: 845858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ŞEBNEM YELTEPE TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Rejyonal anestezi teknikleri çocuklarda ağrı kontrolünde çok etkilidir. İyi bir postoperatif analjezi yöntemi, hastanın konforu açısından önemli olmakla birlikte hem hastanede kalış süresini kısaltmakta hem de hastada daha stabil vital bulgular sağlamaktadır. Nöroaksiyel yöntemlerle karşılaştırıldığında daha düşük yan etki insidansına sahip periferik sinir bloklarının kullanımına doğru bir yönelim vardır. Çocuklarda ilioinguinal/iliohipogastrik sinir (IL/IH) bloğu ve transversus abdominis plan (TAP) bloğu kolay uygulanmaları ve düşük komplikasyon oranları ile günümüzde daha popüler durumdadır. Bizim çalışmadaki amacımız, genel anestezi altında tek taraflı alt batın cerrahisi yapılan çocuklarda ultrason (USG) eşliğinde yapılan IL/IH sinir bloğu ile TAP bloğun analjezik etkinliklerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bakanlığı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Etik Kurulu tarafından onay alındıktan sonra Mart 2013-Şubat 2014 tarihleri arasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği' nde gerçekleştirildi. Çalışmaya tek taraflı alt abdomen cerrahisi geçirecek 2-12 yaş hastalar dahil edildi. Standart anestezi indüksiyonu ve idamesi yapılan hastaların demografik verileri kaydedildi. Cerrahi öncesi ultrasonografi (USG) eşliğinde IL/IH blok uygulananlar Grup I, TAP blok uygulananlar Grup II olmak üzere hastalar iki gruba ayrıldı. Hastaların postoperatif 0., 1. ve 2. saat ağrıları FLACC skalası ile değerlendirildi. Kurtarıcı analjezik ihtiyacı ve verildiği saat ile komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Toplam 60 hastanın verileri incelendiğinde Grup I (n=30) ile Grup II (n=30) demografik verileri birbirine benzerdir. Ağrı skorları, kurtarıcı analjezik ihtiyacı ve veriliş saatleri gruplar arasında farklılık göstermemiştir. Anestezi ve cerrahi süre ile fentanil miktarı benzer bulunurken blok uygulama süresi Grup I'de anlamlı düşük bulunmuştur. Sonuç: Alt batın cerrahisi geçiren pediatrik hastalarda IL/IH blok ve TAP blok uygulamaları benzer postoperatif analjezik etkinlikte bulunmuştur. Her iki teknikte postoperatif düşük ağrı skorları ve analjezik tüketimi, düşük komplikasyon oranı ile pediatrik hastalarda postoperatif analjezi amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Regional anesthesia techniques are effective analgesia methods in children. Postoperative analgesia method is important for the patient's comfort, and also shortens the duration of hospital stay. There is an increase in the use of peripheral nerve blocks, which have a lower incidence of side effects compared to neuroaxial methods. Ilioinguinal/iliohypogastric nerve (IL/IH) block and transversus abdominis plan (TAP) block become more popular with their easy application and low complication rates in children. Our aim in this study is to evaluate the analgesic efficacy of ultrasound (USG) guided IL/IH nerve block and TAP block in children undergoing unilateral lower abdominal surgery under general anesthesia. Materials and Methods: The study was performed between March 2013 and February 2014 in the Anesthesiology and Reanimation clinic after approvel by the Ethics Committee of the Ministry of Health Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital. Patients aged 2-12 years who underwent unilateral lower abdominal surgery were included in the study. Demographic data of the patients who had standard anesthesia induction and maintenance, were recorded. Patients were divided into two groups: those who were performed IL/IH block were Group I and those who were performed TAP block were Group II. Postoperative pain at 0., 1. and 2. hour was evaluated with the FLACC scale. Complications were recorded as well as the need for a rescuing analgesic and the time at which it was given. Results: A total of 60 patients were analyzed and the demographic data of Group I (n=30) and Group II (n=30) were similar. Pain scores, the need for rescue analgesics and the hours of rescue analgesic administration did not differ between the groups. While the duration of anesthesia and surgery and the amount of fentanyl were found to be similar, the duration of block administration was found to be significantly lower in Group I. Conclusion: IL/IH block and TAP block were found to have similar postoperative analgesic efficacy in pediatric patients undergoing lower abdominal surgery. Both techniques can used for postoperative analgesia in pediatric patients with low postoperative pain scores, analgesic consumption and complication rate.