Ormanlık alanda farklı sensör boyutlarına sahip insansız hava araçlarına ait arazi ölçümlerinin karşılaştırılması (Ilgaz örneği)
Comparison of terrain measurements of unmanned aerial vehicles with different sensor sizes in a forest area (Ilgaz sample)
- Tez No: 845881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER BUĞDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, ormancılık alanında farklı sensör boyutlarına sahip insansız hava araçları (İHA) kullanarak arazi ölçümlerinin karşılaştırılmasını incelemektedir. Ormancılık, ağaçların büyümesi, orman yangınları ve ormancılık faaliyetlerinin takibi gibi çeşitli konuları içeren önemli bir sektördür. İHA cihazları ormancılık alanında kullanılan geleneksel ölçüm yöntemlerine alternatif olarak giderek daha fazla benimsenmektedir. Bu çalışmada, farklı sensör boyutlarına sahip İHA cihazları kullanılarak elde edilen aynı alana ait arazi ölçümleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, farklı sensör boyutlarına sahip İHA cihazlarının ormancılık sektöründe ihtiyaç duyulabilecek ölçümleri yapma yeteneklerini ve ölçüm hassasiyetlerini karşılaştırmaktır. Sensör boyutlarındaki farklılıklar, elde edilen verilerin doğruluğu, çözünürlüğü ve kullanılabilirliği üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle farklı sensör boyutlarının arazi ölçümleri üzerindeki etkilerini belirlemek için deneysel üç farklı yaklaşım kullanılmıştır. Bu çalışmada İHA cihazlarından elde edilen Sayısal Arazi Modeli (SAM) veri setlerinin kıyaslamasında paired t-testi kullanılarak yapılan değerlendirmede istatistiki açıdan farklı olarak nitelendirilen ölçüm sapmaları tespit edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar ışığında düşük maliyetli ve daha hassas ölçüm yapabilen RTK özellikli İHA cihazlarının kullanımının daha uygun olduğu kanaatine varılmıştır. Bu bilgiler ile ormancılık faaliyetlerinin etkinliğini artırmak ve ormancılıkta daha etkin yönetim için teknolojik ortamın avantajlarından faydalanmanın yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the comparison of field measurements using unmanned aerial vehicles (UAVs) with different sensor sizes in forestry. Forestry is an important industry that includes a variety of topics such as tree growth, forest fires, and monitoring of forestry activities. UAV devices are increasingly being adopted as an alternative to traditional measurement methods used in forestry. In this study, field measurements of the same area obtained using UAV devices with different sensor sizes were compared. The aim of the study is to compare the capabilities and measurement sensitivities of UAV devices with different sensor sizes to make measurements that may be needed in the forestry sector. Differences in sensor sizes have an impact on the accuracy, resolution, and usability of the obtained data. Therefore, three different experimental approaches were used to determine the effects of different sensor sizes on field measurements. In this study, in the comparison of Digital Terrain Model (DTM) data sets obtained from UAV devices, measurement deviations, which are described as statistically different, were determined in the evaluation made by using the paired t-test. In the light of the results obtained in this study, it was concluded that the use of low-cost and more sensitive RTK-capable UAV devices is more appropriate. It is thought that this information will be useful to increase the efficiency of forestry activities and to take advantage of the technological environment for more effective management in forestry.