Sporcularda mcconnell bantlama tekniğinin diz kinematiği ve tek bacak sıçrama performansı üzerine anlık etkileri
Instant Effects of McConnell Taping Technique on Knee Kinematicsand Single-Leg Jump Performance in Athletes
  1. Tez No: 845882
  2. Yazar: ORHUN ALP HARBİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF MİTHAT AMCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS), tüm diz kaynaklı problemlerin %20-40'ını oluşturan ve toplumda yaygın görülen sendromdur. PFAS, sporcularda görüldüğü takdirde yapılan spora ara vermeye veya sporu bırakmaya kadar gidebilecek bir rahatsızlıktır. PFAS'ın etiyolojisi tam bilinmemekle beraber, VM ve VL kaslarının kuvvet ve ateşleme oranlarındaki farktan kaynaklı çömelme ve sıçrama gibi hareketlerde patellanın normalden daha fazla laterale kayması bu sendromun ana sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu çalışmanın amacı, PFAS yönünden asemptomatik ancak patellasında lateral yönde 0.5 cm ve üzerinde kayması olan sporcularda McConnell patellar bantlama tekniğinin tek bacak squat sıçrama performansına ve diz kinematikleri üzerine akut etkisini incelemektir. Bu amaçla on sporcunun bantlı ve bantsız tek bacak squat sıçrama performansında dikey yer tepki kuvvetleri (Kistler, BioWare), kas aktivasyonu (Noraxon Ultium, MR3) ve dizin kinematik verileri (Vicon, Nexus) senkronize bir şekilde toplanmıştır. Bantlamanın dikey sıçrama yüksekliğinde anlamlı bir değişime neden olmadığı, itme evresinde maksimum diz fleksiyon açısında yüksek düzeyde, iniş evresinde orta düzeyde etki büyüklüğüne sahip olduğu görülmektedir. İtme ve iniş evresinde dikey yer tepki kuvvetlerinde durumlar arasında anlamlı bir fark görülmezken iniş evresinde bantın dikey yer tepki kuvvetine orta düzeyde etki büyüklüğüne sahip olduğu bulunmuştur. İleride yapılacak çalışmalarda PFAS yönünden semptomatik olan sporcuların incelenmesi bantlamanın dikey sıçrama performansına etkisini daha net ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Patellofemoral pain syndrome (PFPS) is a syndrome that accounts for 20-40% of all knee-related problems and it is common in society. PFPS may lead to taking a break or quitting sports in case it is seen in athletes. Although the etiology of PFPS is not fully known, one of the main reasons of PFPS syndrome is that abnormal lateral gliding of patella in movements such as squatting and jumping due to the difference in the strength and firing rates of the VM and VL muscles. The purpose of this study is to examine the acute effect of McConnell patellar taping technique on single leg squat jump performance and knee kinematics. Yet, this study focuses on athletes who are asymptomatic in terms of PFPS with a lateral glide of the patella of 0.5 cm or more. For this purpose; in the single leg squat jump performance of ten athletes with and without tape, vertical ground reaction forces (Kistler, BioWare), muscle activation (Noraxon Ultium, MR3) and knee kinematic data (Vicon, Nexus) were collected synchronously. It is seen that taping does not cause a significant change in vertical jump height but it has a high effect size on the maximum knee flexion angle in the pushing phase and a medium effect size in the landing phase. While there was no significant difference between the situations in vertical ground reaction forces in the push-off and landing phases, it was found that the band had a medium effect size on the vertical ground reaction force in the landing phase. In future, studies will reveal more clearly the effect of taping on vertical jump performance by examining athletes who are symptomatic for PFPS.