Middle school students' attitudes towards socio-scientific issues: The impact of model-based socio-scientific instruction
Ortaokul öğrencilerinin sosyo-bilimsel konulara karşı tutumları: Model tabanlı sosyo-bilimsel konu öğretiminin etkisi
  1. Tez No: 845908
  2. Yazar: RÜMEYSA AŞIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin sosyo-bilimsel konulara yönelik tutum ölçeğini Türkçe'ye uyarlamak ve ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin sosyo-bilimsel konu içerikli model-tabanlı öğrenme ortamında sosyo-bilimsel konulara yönelik tutumlarındaki değişimi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Sosyo-Bilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği (PASSI) Bursa'da beş farklı ortaokulda öğrenim gören beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 516 öğrenci ile Türkçe'ye geçerli ve güvenilir bir şekilde uyarlanmıştır. Model-tabanlı öğrenme ortamında iki sekizinci sınıf grubu ile dört hafta boyunca ders işlenmiştir. Derslerden önce ve sonra PASSI uygulanmış ve öğrencilerin tutumları ölçülmüştür. Analiz sonuçlarına göre her iki grubun tutumunda da artış gözlenmiştir. Grup bir için Okul ilişkisi, Kurum İlişkisi, Öz Yeterlik ve Endişe alt boyutlarında artış gözlemlenirken grup iki için Öz Yeterlik ve Endişe alt boyutlarında artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the pupils' attitudes towards socio-scientific issues questionnaire into Turkish and to examine the changes in middle school eighth grade students' attitudes towards socio-scientific issues (SSI) in a model-based learning environment with socio-scientific subject content. For this purpose, the Pupils' Attitudes Towards Socio-Scientific Issues (PASSI) questionnaire was adapted into Turkish in a valid and reliable way with a total of 516 students consisting of fifth, sixth, seventh and eighth grade students studying in five different secondary schools in Bursa. As a main study, students, consisting of two eighth grade groups, had lessons for four weeks in a model-based learning environment. PASSI was applied as pre-test and post-test, and students' attitudes were measured. According to the results, while an increase was observed in the subscales of relevance, institution of relevance, self-efficacy and concern for case one, an increase was observed only in the subscales of self-efficacy and concern for case two.