Ergenlerde internet oyun oynama bozukluğu,sosyal medya bağımlılığı ile olası depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between internet gaming disorder, social media addiction and possible depression level in adolescents
  1. Tez No: 845907
  2. Yazar: FUAT ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, önemi giderek artan bir halk sağlığı problemine dikkatleri çekmek: lise öğrencilerinde internet oyun oynama bozukluğu, sosyal medya bağımlılığı ve olası depresyon düzeyi arasındaki ikişkiyi ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini Malatya ili merkez Yeşilyurt ilçesi'nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında çeşitli liselerde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya 420 öğrenci katılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Kovacs Depresyon Ölçeği, ayrıca sosyo-demografik, ailesel özelliklere yönelik kişisel bilgi formundan yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 25 paket programı ve AMOS 24.0 Paket Programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Bu araştırmanın modeli, üç farklı değişkenin birbirleriyle olan ilişkilerini belirlemek amacıyla yapısal eşitlik modelinin (YEM) (=Structural Equation Models /SEM) kullanıldığı bir ilişkisel tarama modelidir. Analizler tablolaştırılmadan önce normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağıldığı sonucuna ulaşılmıştır. İlk etapta bağımsız gruplar arasında t testleri yapılmış ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Ergenlerde internet oyun oynama bozukluğu ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide olası depresyon düzeyi değişkeninin aracı rol etkisinin olduğu sonucu elde edilmiştir. YEM analizi sonuçlarına göre, test edilen modelin uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır (χ2/sd=1.884; RMSEA=.046; GFI=.901; AGFI=.884; CFI=.970; IFI=.971). Sonuç: İnternet oyun oynama bozukluğu, sosyal medya bağımlılığı ile sinerjik etkileşim olduğu, yaygın görüldüğü, beraberinde depresyona yakalanma riskini artırdığı, depresif duygu durumunun çevrimiçi oyun oynamayı artırdığı görüldü. Ergenlerde internet kullanımına bağlı bağımlılık oluşmasını engellemeye yönelik tedbirlerin alınmasının önemli olduğu, beraberinde depresyon riskini önlemeye dönük olumlu etki edeceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study is to draw attention to an increasingly important public health problem; to examine the relationship of possible depression level variable with internet gaming disorder and social media addiction in high school students. Material and Method: The research was carried out in accordance with the relational screening model. The research population consisted of students enrolled in the educational program in various high schools in the district of Yeşilyurt of the city of Malatya in 2021-2022 academic year. The research population consisted of 420 students. The scales used in the study were Internet Gaming Disorder Scale, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Kovacs Depression Scale, as well as personal information form for socio-demographic and familial characteristics. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 25 package program and the AMOS 24.0 package program. Before the analysis, the normality test was performed and it was concluded that the data were normally distributed. In the first stage, independent groups were tested with T-tests and then analyzed with one-way analysis of variance (ANOVA) tests. Results: It was found that the possible depression level variable has a mediating role in the relationship between internet gaming disorder and social media addiction in adolescents. According to the results of the SEM analysis, it was found that the fit indices of the tested model were at an acceptable level (χ2/sd=1.884; RMSEA=.046; GFI=.901; AGFI=.884; CFI=.970; IFI=.971). Conclusion: It was determined that there is a synergistic interaction with Internet gaming disorder and social media addiction. This interaction is found to be common and increases the risk of developing depression. It was also found that depressive mood also increases online game playing. We can say that it is important to take precautions to prevent addiction due to internet use in adolescents and that it will have a positive effect on preventing the risk of depression.