Changing ideals continuing visions: prefabricated micro living unit experiments from 1960s-1970s and 2000s-2010s
Değişen idealler devam eden vizyonlar: 1960'lardan 1970'lere ve 2000'lerden 2010'lara prefabrik mikro yaşam ünitesi deneyleri
- Tez No: 845914
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada prefabrike mikro yaşam üniteleri deneyleri 1960- 1970'ler ve 2000-2010'lar olmak üzere iki tarihsel periyot üzerinden irdelenmektedir. Çalışmanın amacı aynı konut tipolojisi üzerinden ortak bir üretim yapılmasına neden olan farklı motivasyonları: sosyoekonomik, teknolojik gelişmeler ve popüler kültür bağlamında neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. 1960'lı-1970'li yıllardaki üretimlerin kendi dönemlerinde ortak bir konut tipolojisine dönüşüp dönüşmediğinin sorgulanmasının yanı sıra, bu projelerin başarılı ve başarısız yönlerinin sorgulanması, 2000'li-2010'lu yıllardaki sürekliliklerin ve değişimlerin tespit edilmesi araştırmaların temelini oluşturmaktadır. Amaçlardan biri de 1960-1970'lerdeki yapımların 2000'li-2010'lu yıllarda nasıl bir rol oynadığını ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirmek adına öncelikle prefabrikasyon ve mikro yaşam ünitelerinin tarihsel gelişimi ayrı ayrı incelenmiş ve konut tipolojisi olarak prefabrike mikro yaşam ünitelerinin ortaya çıkışı mercek altına alınmıştır. İkinci kısımda iki tarihsel periyodun ayrı ayrı sosyo-ekonomik, teknolojik gelişmeler ve popüler kültür üzerinden dinamikleri açığa çıkarılmıştır ve her döneme ait vaka çalışmaları tanıtılmıştır. 1960-1970'ler ve 2000-2010'ları kapsayan iki tarihsel periyot arasında devam eden vizyonlar ve değişen idealler olarak üçüncü ve dördüncü kısımlarda mercek altına alınmıştır. Ve son olarak Alternatif Mimarlık Pratikleri yüksek lisansı altında geliştirilmiş olan prefabrike mikro yaşam ünitesi olan Volu-te'ün 2000'ler-2010'larda konumu üçüncü ve dördüncü kısımlarda incelenmiş olan, değişen idealler ve devam eden vizyonlar üzerinden irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, prefabricated micro living unit experiments are examined over two historical periods, 1960s-1970s and 2000s-2010s. The aim of the study is to reveal the different motivations that resulted with a common production on the same housing typology in the context of socio economic, technological developments and popular culture. In addition to questioning whether the productions in the 1960s-1970s did turn into a common housing typology in their period or not, questioning the successful and unsuccessful aspects of these projects as well as identifying continuities and changes in the 2000s-2010s form the basis of this research. One of the aims is to reveal what role 1960s-1970s productions played in the 2000s-2010s. In order to achieve this aim, first of all, the historical development of prefabricated and micro living units was examined separately and the emergence of prefabricated micro living units as a housing typology was examined. Later, in chapter two the dynamics of the two historical periods are addressed separately through socio-economic, technological developments and popular culture and case studies of each period are introduced. Continuing visions and changing ideals between two historical periods spanning 1960s-1970s and 2000s-2010s are examined in chapters three and four. And finally, Volu-te, a prefabricated micro living unit developed under the Alternative Architectural Practices master's program, is located within the context of prefabricated micro living units in the 2000s-2010s