Bir aile sağlığı merkezine başvuran 0-1 yaş bebeği olan ebeveynlerin evde ağrı değerlendirme ve yönetimi konusunda bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of parents having 0-1 years old babies regarding home practices in pain assesment and management who applied to a family health center
  1. Tez No: 845913
  2. Yazar: SÜREYYA İŞIKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHİSE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir aile sağlığı merkezine başvuran 0-1 yaş bebeği olan ebeveynlerin evde ağrı değerlendirme ve yönetimi konusundaki bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Karşılaştırmalı, korelasyonel, tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılan araştırma, 203 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Katılımcıların sosyodemografik verileri, bebeklerin ağrı özellikleri, ebeveynlerin ağrı değerlendirme ve yönetimi veri formu”ile“Ebeveyn pediatrik ağrı değerlendirme ve yönetimi bilgi ve tutum anketi”kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma; karşılaştırmalı istatistiklerde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H; ilişki istatistiklerinde Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan ebeveynlerin %96.6'sının anneler ve bebeklerin aile sağlığı merkezine getiriliş nedeninin %67.8 aşı/enjeksiyon olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin %66.5'i evde bebeğinin ağrısını fark etmede, %60'ı evde bebeğinin ağrısını iyileştirmede kendini yeterli bulduğunu bildirmiştir. Ebeveynlerin evde ağrı değerlendirme ve yönetimi puan ortalamaları sırasıyla; bilgi 7.49±2.36, tutum 12.65±2.10 ve toplam 20.14±3.47 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the knowledge and attitudes of parents with 0-1-year-old infants who applied to a family health center about pain assessment and management at home. Method: A comparative, correlational, descriptive and cross-sectional study was conducted with 203 parents. To collect the data“Participants' sociodemographic data, infant pain characteristics, parental pain assessment and management data form”and“Parental pediatric pain assessment and management knowledge and attitude questionnaire”were used. Number, percentage, mean±standard deviation were used to analyze descriptive data; Mann Whitney U and Kruskal Wallis H for comparative statistics; Spearman correlation analysis for correlational statistics. Results: It was determined that 96.6% of the parents were mothers and 67.8% of the reason for bringing the infants to the family health center was vaccination/injection. 66.5% of the parents reported that they found themselves competent in recognizing their baby's pain at home and 60% reported that they found themselves competent in treating their baby's pain at home. The mean scores of the parents for pain assessment and management at home were found to be knowledge 7.49±2.36, attitude 12.65±2.10 and total 20.14±3.47, respectively.