Investigating the behavior of tuned mass damper in metal frame structures with mass irregularity
Kütle düzensiliği olan çelik çerçeve yapılarında ayarlı kütle sönülmleyiciler davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 845922
  2. Yazar: YASER ARJOMAND ALAMDARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFEZ KEYPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tasarım ve güçlendirmede en etkili ve güçlü yöntemlerden birI, yapıdaki titreşim kontrol yöntemidir. Titreşim kontrol araçlarının gelişim süreci, kullanılan yöntemler ve tasarım algoritmaları 1950'li yılların ikinci yarısından itibaren geliştirilmiştir. Bu yapıların meydana gelen depremlerde uygun performans göstermesi nedeniyle araştırmacılar deprem mühendisliğinin bu dalının daha fazla araştırılması ve geliştirilmesine ilgi duymuştur. Yapısal titreşim kontrolünde en çok kullanılan yöntemlerden biri sismik sönümleyicilerin kullanılmasıdır. Sismik sönümleyiciler çoğunlukla aktif olmadığından, uygun ve optimal tasarım onlar için önemlidir. Düzenlemelerin düzensizliğe sahip yapılara yönelik kısıtlayıcı gerekliliklerinin varlığı, araştırmayı, sismik kütle sönümleyicilere sahip modellenmiş yapıları inceleyerek, söz konusu yapıların durumunun iyileştirilmesinde bu cihazın etkisinin araştırılmasına yol açmıştır. Geçmiş araştırmaların sonuçları, bu tip sönümleyicinin düzensiz yapılarda kullanılmasının yer değiştirme ve kuvvetlerin azaltılmasında büyük bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most effective and powerful methods in design and reinforcement is the vibration control method in the structure. The development process of vibration control tools, the methods used and the design algorithms have been developed since the second half of the 1950s. Due to the appropriate performance of these structures in earthquakes, researchers have become interested in further research and development of this branch of earthquake engineering. One of the most used methods in structural vibration control is the use of seismic dampers. Since seismic dampers are mostly inactive, proper and optimal design is important for them. The existence of restrictive requirements of the regulations for structures with irregularities led the research to investigate the effect of this device in improving the condition of such structures by examining modeled structures with seismic mass dampers. The results of past research show that the use of this type of damper in irregular structures can have a great effect in reducing displacements and forces.