Doğal antimikrobiyal madde içeren yenilebilir film uygulamalarının sofralık zeytinlerin raf ömrü ve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Application of edible films containing natural antimicrobial agents for table olives; determination of effects on quality and shelf life
  1. Tez No: 845921
  2. Yazar: PINAR ÇORUHLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde salamurasız sofralık zeytinler kimyasal koruyucu katkı maddeleri ile muamele edilerek modifiye atmosfer veya vakum altında paketlenmektedir. Fakat ambalaj açıldıktan sonra bu önlemler yeterli gelmemekte ve üründe mikrobiyolojik gelişme, fiziksel ve duyusal özelliklerinde istenmeyen değişimler görülebilmektedir. Bu tez çalışmasında salamurasız paketlenerek satışa sunulan zeytinlerde görülen bu olumsuzluğun önlenmesi için doğal antimikrobiyal madde olan kekik yağı ile kombine edilmiş yenilebilir kitosan film kaplama uygulamasının etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, %2'lik kitosan (K); %0.2 kekik yağı+%2'lik kitosan (KK1); %0.5 kekik yağı+%2'lik kitosan (KK2) ve %1'lik kekik yağı+%2'lik kitosan (KK3) film çözeltileri oluşturulmuş, uygun koşullarda kurutulmuş ve film özellikleri (kopma anında uzama, renk, parlaklık, gerilme direnci, elastisite modülü ve SEM) analiz edilmiştir. Elde edilen film örneklerinin ortalama % uzama, gerilme direnci ve elastisite modülü değerleri sırasıyla K (%2'lik kitosan) grubu için %70.02, 16.66 MPa, 24.05 MPa; KK1 (%2'lik kitosan+%0.2'lik kekik yağı) grubu için %74.69, 14.79 MPa, 19.65 MPa; KK2 (%2'lik kitosan+%0.5'lik kekik yağı) için %77.21, 10.79 MPa, 13.94 MPa ve KK3 (%2'lik kitosan+% 1'lik kekik yağı) grubu %83.78, 10.40 MPa, 12.69 MPa olarak bulunmuştur. En yüksek kopma anında uzama değerine sahip olan KK3 örnek grubu olan %1 kekik yağı+%2 kitosan içeren film olduğu görülmüştür. Film içeriğindeki kekik yağı konsantrasyonu artışı kopma anında uzama değerini arttırdığı, kopma mukavemeti değerini (gerilme direnci) ve elastisite modülü değerini düşürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, unbrined table olives are treated with chemical preservatives and packaged under modified atmosphere or vacuum. However, after the package is opened, these preventions are not sufficient and microbiological development, undesirable changes in physical and sensory properties can be seen in the product. This thesis study is to examine the effects of edible chitosan film coating application combined with the natural antimicrobial substance thyme oil in order to prevent this negativity seen in table olives packaged without brine and offered for sale. In the first stage of the study, 2% chitosan (K); 0.2% thyme oil+2% chitosan (KK1); 0.5% thyme oil+2% chitosan (KK2) and 1% thyme oil+2% chitosan (KK3) solution was prepared, dried under suitable conditions, and the film properties (elongation at break, color, tensile strength, modulus of elasticity, SEM) were analyzed. The average % elongation at break, tensile strength and modulus of elasticity values of the obtained film samples were 70.02%, 16.66 MPa, 24.05 MPa for the K (2% chitosan); 74.69%, 14.79 MPa, 19.65 MPa for the KK1 (0.2% thyme oil+2% chitosan); 77.21%, 10.79 MPa, 13.94 MPa for KK2 (0.5% thyme oil+2% chitosan) and 83.78%, 10.40 MPa, 12.69 MPa for KK3 (1.0 % thyme oil+2% chitosan) group respectively. It was observed that the film containing 1% thyme oil + 2% Chitosan, which is the KK3 sample group, has the highest elongation at break. It was determined that the increase in the concentration of thyme oil in the film increased the elongation at break, the breaking strength value (tensile strength) and the Elasticity modulus value decreased.