Ebelik bölümü öğrencilerinin meslek seçim yeterliliğinde manevi zekânın etkisi
The effect of spiritual intelligence on vocational selection competence of midwifery department students
  1. Tez No: 845923
  2. Yazar: AYŞE TUNÇ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma, ebelik bölümü öğrencilerinin meslek seçim yeterliliğinde manevi zekânın etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Temmuz- Kasım 2022 tarihleri arasında ebelik bölümü öğrencileri üzerinden yürütülmüştür. Araştırma örneklemini ebelik bölümü öğrencisi olan ve araştırmaya dâhil edilme ölçütlerine uyan, 300 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verilerin toplanmasında; Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu, Meslek Seçiminde Yeterlilik Ölçeği ve Birleştirilmiş Manevi Zekâ Ölçeği–Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde; öğrencilerin ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelemesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanmıştır.Bulgular: Öğrencilerin meslek seçiminde yeterlilik ortalaması 3.41±0.80 ve manevi zekâ ortalaması 4.15±0.54 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin manevi zekâ düzeyleri artıkça meslek seçim yeterliliklerinin artığı ve bu ilişkinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır (p=0.000, r=0.508). Manevi zekânın alt boyutlarından olan aşkınlık ile meslek seçiminde yeterlilik arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır (p=0.000, r=0.505). Manevi zekâ düzeyi ile meslek seçim yeterlilik düzeyleri arasındaki neden-sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizi anlamlı bulunmuştur (F=103.849; p=0.000
Özet (Çeviri)
Aim:This study was conducted to evaluate the effect of spiritual intelligence on the profession choice competence of midwifery students.Material and method: This descriptive study was carried out on midwifery students between July and November 2022. The research sample consisted of 300 students who were midwifery students and met the criteria for inclusion in the research. In the collection of research data; Student Introductory Information Form, Proficiency Scale and Integrated Spiritual Intelligence Scale-Short Form were used in Choosing a Profession. In the evaluation of the data; The relationships between the dimensions that determine the scale levels of the students were examined through Pearson correlation and linear regression analysis. In the examination of the differences in scale levels according to the descriptive characteristics of the students t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc (Tukey, LSD) analyses were used. Results: The average vocational choice competency of students was found to be 3.414±0.809, and the average spiritual intelligence was 4.152±0.545. As the level of spiritual intelligence of students increased, their vocational choice competencies also increased, and this relationship was found to be moderate (p=0.000, r=0.508). A positive moderate-level relationship was found between transcendence, one of the sub-dimensions of spiritual intelligence, and vocational choice competency (p=0.000, r=0.505). The regression analysis performed to determine the cause-effect relationship between the level of spiritual intelligence and the level of competence in choosing a profession was found to be significant (F=103.849; p=0.000