Sıçanlarda dosetaksel'in neden olduğu testis hasarına karşı salvia officinalis'in etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of salvia officinalis against docetaxel-induced testicular damage in rats
- Tez No: 845938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlaç Araştırma, Geliştirme ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kanser, genetik ve moleküler değişikliklerle seyreden birçok organı etkileyebilen karmaşık bir hastalıktır. Tedavide kullanılan kemoterapotik ajanlar çeşitli tümör tiplerinde etkili olmasına rağmen beraberinde ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Pek çok çalışmada kemoterapinin yan etkilerini azaltmada bitkisel ajanların kullanımı tercih edilmektedir. Bu çalışma ile Dosetaksel'in (Dox) erkek üreme sistemi üzerindeki potansiyel yan etkileri üzerine Salvia officinalis'in (Sal) toprak üstü kısımlarından hazırlanan metanol ekstresinin hasar önleyici veya tedavi edici rolünün çeşitli yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 50 adet Wistar albino erkek sıçan her grupta 10'ar adet olmak üzere; Kontrol Grubu, Dox (30 mg/kg, tek doz, ip.), Sal (100 mg/kg, 5 gün, oral), Sal+ Dox (100 mg/kg +30 mg/kg) ve Dox+Sal (30 mg/kg + 100 mg/kg) gruplara ayrıldı. Deneysel uygulamalar sonrasında testis dokuları eksize edildi ve %10'luk formaldehitte fikse edildi. Rutin doku takibinden sonra mikrotomda kesitler alındı, Hematoksilen-Eozin ve immünohistokimyasal boyamalar (PGP 9,5 ve DAZL1) yapılıp analiz edildi. Işık mikroskobu bulgularına göre testis dokuları morfolojik olarak incelendiğinde kontrol grubu normal histolojik özellikler sergilerken Dox grubunda seminifer tübül epitelinde lümene dökülme, düzensizlik ve hemorajik değişiklikler gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Cancer is a complex disease that can affect multiple organs and is characterized by genetic and molecular alterations. Although chemotherapeutic agents employed in treatment are effective against various tumor types, they can also lead to serious side effects. Numerous studies have preferred the use of herbal agents to mitigate the side effects of chemotherapy. The aim of this study is to investigate, through various methods, the preventive or therapeutic role of the methanol extract prepared from the aerial parts of Salvia officinalis (Sal) on the potential adverse effects of Docetaxel (Dox) on the male reproductive system. In the study, 50 male Wistar albino rats were divided into groups of 10: Control Group, Dox (30 mg/kg, single dose, ip.), Sal (100 mg/kg, 5 days, oral), Sal+Dox (100 mg/kg + 30 mg/kg), and Dox+Sal (30 mg/kg + 100 mg/kg). Following experimental procedures, testicular tissues were excised and fixed in 10% formaldehyde. Sections were cut from microtomes after routine tissue processing and were stained using Hematoxylin-Eosin and immunohistochemical staining (PGP 9.5 and DAZL1), which were subsequently analyzed. Microscopic findings indicated that while the control group displayed normal histological features, the Dox group showed disorganization, luminal effusion, and hemorrhagic changes in the seminiferous tubular epithelium.