Doğankuzu-Mortaş (Seydişehir) boksit yatakları yankayaçlarının fasiyes incelenmesi
Facies investigation of host rockes of the Doğankuzu and Mortaş bauxite quarrys
  1. Tez No: 84597
  2. Yazar: ÖZBAY FAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MUZAFFER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOĞANKUZU-MORTAŞ (SEYDİŞEHİR) BOKSİT YATAKLARI YANKAYAÇLARININ FASİYES İNCELEMESİ Özbay FAKIOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Muzaffer KARADAĞ 1999, 61 Sayfa Jüri : Yrd. Doç. Dr. M. Muzaffer KARADAĞ Doç.Dr.Sedat TEMUR Yrd.Doç.Dr. Veysel ZEDEF Bu çalışmada, Seydişehir civarında bulunan boksit yatakları yan kayaçlarının fasiyes özellikleri incelenmiştir. Doğankuzu ve Mortaş boksit yatakları, Seydişehir'in (Konya) güneyinde Orta Toros kuşağındadır. Bu bölge esas olarak Üst Kretase yaşlı kireçtaşları sedimanlarından oluşur. Doğankuzu ve Mortaş boksit yataklarının tabanında mikritik kireçtaşlarından meydana gelen Üst Kretase yaşlı Katrangediği formasyonu yer almaktadır. Katrangediği formasyonu (Senomaniyen) kireçtaşı, forarniniferli-miliolidaeli-algli, pelletli, intraklastlı istiftaşı gibi fasiyeslerle temsil edilir. Katrangediği formasyonunun üst seviyelerinde bulunan karstik boşluklarda boksitler çökelmiştir. Çeşitli kalınlıklarda (1-50 m) yataklanan cevherleşmeler bölge içerisinde KB-GD doğrultusunda bir uzanım gösterirken, eğimleri GB'yadır.Katrangediği formasyonu ve boksit çökellerinin üzerinde açışız, uyumsuz olarak Senoniyen yaşlı Doğankuzu formasyonu yer alır. Doğankuzu formasyonu masif ve kalın tabakalı kireçtaşlanndan oluşur. Doğankuzu formasyonunun üst seviyeleri koyu gri, beyaz renkli bantlı olup, Hippurites sp. ve rudist fosil parçalan içerirler. Doğankuzu formasyonuna ait kireçtaşı, algli biomikrit, algli biosparit ve bazı kesimlerde biomikrit özelliğinde izlenmektedir. Çalışma alanında saptanan Miliolidae ve foraminifer faunasma dayanılarak, Senomaniyen'de başlangıçta denizel, Senomaniyen'in üst düzeylerinde karasal / geçiş ve üst kesimlerde yani Senoniyen'de tekrar, genellikle sığ deniz özelliklerinin hakim olduğu ortamların varlığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Doğankuzu, Mortaş, Boksit, Mikrit, Sparit ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis FACBES INVESTIGATION OF HOST ROCKS OF THE DO?ANKUZU AND MORTAŞ BAUXITE QUARRYS Özbay FAKIO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. M. Muzaffer KARADA? 1999, 61 Pages Jury : Assist. Prof. Dr. M. Muzaffer KARADA? Assoc. Prof. Dr. Sedat TEMUR Assist. Prof. Dr. Veysel ZEDEF In the course of this study, fades properties of host rocks which belong to bauxites occurrences was investigated in the vicinity of Seydişehir. Doğankuzu and Mortaş bauxite mines found on the middle Taurus mountain belt, situated in the south of Seydişehir (Konya). This region consists of essentially Upper Cretaceous limestone sediments. The bottom of Doğankuzu and Mortaş bauxite quarries formed by micritic limestones Upper Cretaceous aged Katrangediği formation. The Katrangediği formation (Cenomanian) consists of fades such as limestone, foraminifer-Miliolidae, algae, pellet- intraclast-bearing packstone. Bauxite were deposited in the karstic cavitis of Katrangediği formation. The minaralizations depozited with various thickness (1-50 m) extend in NW-SE direction and dips towards SW. The Katrangediği formation and bauxite quarries are disconformably (angular) overline by the Cenonian aged Doğankuzu formation. The Doğankuzu formation is inoverlain by massive and thick - bedded limestones of Upper Cretaceous (Cenonian) aged rock white. The upper parts of the Doğankuzu formation are dark grey with white bands, which contains Hippurites sp. and rudist fragments. The Doğankuzu formation consists mainly of limestones of algal biomicrite, algal biosparite, biomicrite and boundstone character. According to the Miliolidae and foraminifer fauna, various marine depositional environments accured during Cenomanian, late Cenomanian is continental / transition and Cenonien has a shallow marine sedimantary features. KEY WORDS : Doğankuzu, Mortaş, Bauxite, Micrit, Sparite IV