Sd parça programlarının oluşturulması için son işlemci tasarımı
Desing a postprocessor for creating Nc part programs
  1. Tez No: 84596
  2. Yazar: ALİ SERHAT ERSOYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SD PARÇA PROGRAMLARININ OLUŞTURULMASI İÇİN SON İŞLEMCİ TASARIMI Ali Serhat ERSOYOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ali ÜNÜVAR 1999, 141 sayfa Bilgisayar destekli tasarım ve imalatın (BDT / BDÜ) konusu, imalatı yapılacak bir parçanın bilgisayar ortamında tasarlanması ve BSD takım tezgahlarında işlenebilmesi için «erekli SD programlarının oluşturulmasına kadar olan süreci kapsar. BDÜ yazılımları, parçaya ait geometrik bilgiler ve talaş kaldırmaya ait teknolojik bilgileri kesici takımın izlemesi gereken yol bilgilerine dönüştürür. Bu bilgiler son işlemci yazılımı ile SD kodlarına dönüştürülür. Sayısal denetimli takım tezgahları basit parçaların yanında karmaşık parçaların imalatı içinde uygundur. Parçaların karmaşıklık oranı arttıkça, elle programlama yöntemi içinden çıkılmaz bir durum almakta ve hata yapma olasılığı artmaktadır. Bu durumlarda BDT / BDÜ programlarının kullanılması kolaylık ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Fakat, takım tezgahlarında kullanılan SD'li kontrol ünitelerinin farklılığı, parça programları ile aralarında uyumsuzluk oluşturmaktadır. Bu uyumsuzluk, çok ekonomik olmamasına rağmen tezgaha özel son işlemci programlarının yazılması ile gider ilebilmektedir. Bu tezde kullanılan takını yolu verileri dosyası (CLDATA) bir BDT / BDÜ paket programında oluşturuldu. Son işlemci programının yazılmasında ise Turbo C++ dili kullanılmıştır. Tasarlanan bu programla CLDATA dosyalan SD kodlarına dönüştürülebilmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT), Bilgisayar Destekli Üretim (BDÜ), APT, CLDATA (takım yolu verileri), Son İşlemci.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT MS Thesis DESIGN A POSTPROCESSOR FOR CREATING NC PART PROGRAMS Ali Serhat ERSOYO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof.Dr.Ali ÜNÜVAR 1999, 141 pages CAD / CAM systems involve all of the activities and functions that must be accomplished in the design and manufacture of a product and it is the technology concerned with the use of computers to perform these functions and activities. CAM softwares convert geometric data of a part and technological data to tool path data. Most CAM systems can generate tool path information from geometric model of a part contained in CAD database. CLDATA defines location of tools for required machining operations. CLDATA can not be utilized directly by a NC controller. Therefore the second part of the programming system is used to convert data into NC codes that a particular controller can recognize and use with a specific machine. The second part of the system is called a postprocessor. NC machine tools can be used for manufacturing both complex and simple parts. In more complicated parts, manual part programming becomes an extremely tedious task and is subject to errors. In these situations, use of CAD/CAM systems provide time saving and easiness for part programming. But machine control units used on machine tools are different, that is, NC machine tool systems have different features and capabilities. They use different NC formats. Nearly all of the part programming languages are designed to be general purpose languages, not limited to one or two machine types. Therefore, the final task of computer - assisted part programming is to take general instructions and make them specific to a particular machine tool system.IV The unit that performs this task is called a postprocessor. The postprocessor is a separate computer program that has been written to prepare the NC formats for a specific machine tool. In this thesis, CLDATA (CL file) has been created using a CAD / CAM system and converted to NC codes. The postprocessor has been created in a Turbo C ++ compiler. Designed postprocessor software can convert CLDATA to NC codes. KEY WORDS: Computer Aided Design (CAD), Computer Aided Manufacturing (CAM), APT, CLDATA (cutter location data), Postprocessor. *C Y0KSEKÖ6P. >rr^ r U?^1U)