Düşük modüllü metalürjik boksit cevherlerinin zenginleştirme olanaklarının araştırılması
Benefication of metallurgical bauxite ores with low module
  1. Tez No: 565008
  2. Yazar: RAMAZAN GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde ticari alümina (ve alüminyum) üretiminin neredeyse tamamı hammadde kaynağı olarak boksit cevherinin kullanıldığı Bayer prosesi ile karşılanmaktadır. Bununla birlikte boksitlerdeki safsızlıkların türü ve içeriği (özellikle silisli türler) Bayer prosesi için kritik öneme sahiptir. Çünkü yüksek orandaki silisli safsızlıklar proses üzerinde birtakım teknik sorunlara yol açmakta ve ciddi boyutlarda ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bundan dolayı cevherdeki alümina miktarının silis miktarına oranı (ki Al2O3/SiO2 şeklinde formüle edilmekte ve modül olarak bilinmektedir), Bayer prosesinin etkin ve ekonomik uygulanabilirliği üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, Doğankuzu-Mortaş (Seydişehir/Konya) açık işletme sahasından temin edilen boksit cevheri kullanılmıştır. Tüvenan cevherin %57,33 Al2O3 ve %9,01 SiO2 tenörüne sahip olduğu; modül değerlerinin ise 6,36 olduğu belirlenmiştir. Nispeten yüksek silis içeriğinden dolayı Bayer prosesine doğrudan doğruya beslenemeyecek durumdaki cevherin silis oranını düşürmek amacıyla köpük flotasyonu denemeleri gerçekleştirilmiştir. Farklı tane boylarına öğütülmüş cevher numuneleri üzerinde gerçekleştirilen flotasyon deneyleri sonucunda, %60,02 Al2O3 içerikli bir boksit konsantresi %42,87 verimle kazanılabilmiştir. Aynı konsantrenin modül değeri 8,54 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Almost all of the commer cial alumina (and aluminum) production is obtained by Bayer process which uses bauxite as raw material. However, the form and content of impurities such as silicate minerals in bauxite ores are critical for Bayer process. Because the high silica content based on siliceous impurities causes some technical problems and serious economic losses on Bayer process. Therefore, the ratio of available alumina to reactive silica (A/S), which is formulated as Al2O3 / SiO2 and is defined as the module, plays a significative role on the economic viability of Bayer process. In this thesis, bauxite ore obtained from Doğankuzu-Mortaş (Seydişehir / Konya) open-pit bauxite mine was used as experimental material. chemical analysis showed that the raw ore contains 57.33% Al2O3, 9.01% SiO2 and other constituents; module values were found to be 6.36. Froth flotation experiments were performed to reduce the silica content of bauxite ore that could not be fed directly to the Bayer process due to it is relatively high silica content. As a result of the flotation experiments carried out on the ore samples milled to various particle size, a bauxite concentrate with a grade of Al2O3 60.02% could be obtained with recovery of Al2O3 42.87%. The module value of the same concentrate was determined as 8.54.